kivekset paleltuneet

miten hoito

tässä parin päivän sisällä huomattiin että harjis poikamme nuoli paljon kiveksiään ja ne olivatkin hyvin punaiset.. keskellä kellertävät, rakon tapaiset kohdat joiden ympärys punertaa. muusta ei varmaan voi olla kyse, kuin että ovat paleltuneet, ulkona on ollut niin paljon jo lunta ja hirmuinen tuisku. pojalla on kyllä toppavaatteet, mutta eihän ne kiveksiä peitä. :( huomaa kyllä että kivekset ovat kipeät, eikä ulos kovin innokas lähtemään.

onkohan muilla käynyt näin ja kuinka olette saaneet tervehtymään.?

tänään laitettiin pojalle kauluri ettei nuolisi. ja hieman helosania ollaan paleltuma kohtiin voidettu. toivottavasti alkaavat paranemaan.

6

5085

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultatassu.

      kultsulta paleltui palli (toinen oli piilo), sen huomasi eka vain kovettuneesta pallin päästä, joka huomattiin kun kopeloitiin sitä piilokivestä. Meillä se osa pallista meni kuolioon eli tummui ja tulehtuikin. Leikattiin koko palli pois antibiottikuurin jälkeen samalla kuin piilokiveskin.

    • paleltuu

      Meillä koira lähtee lähtee ulos kovillakin pakkasilla ja tuiskulla,mutta kuinka herkästi kivekset paleltuu?

      • Pitäis2

        Meinaan, että jos pallit helposti paleltuis, niin koirat olis kuollu sukupuuttoon pohjoismaissa ainakin. Ja eskimoitten ja siperian alkuasukkaitten vetokoirat olis kanssa poissa, jottei ne pallit käsittääkseni helposti voi paleltua. Mutta saattaa tietenkin olla rotukohtaistakin, miksei tuollaisilla etelän koirilla saata helpommin paleltua, kun eivät muutenkaan tahdo sietää tätä meidän ilmastoa.


    • Adea

      ....nyt neljäs talvi kun on pallitulehdus, antibioottikuuri piti taas hakea...kiveksiä kannattee puhistaa laimennetulla betadinella ja jos ei tunnu menevän ohi niin soita eläinlääkärille niin saatte antibioottikuurin ja koirille tarkoitettua kipulääkettä esim. rimadyliä... meillä taas koira haluaa hirveesti ulos kun sillä on tulehdus ja lenkiltä kun tullaan kotipihaan niin ei millään haluaisi sisälle...kylmä ilmeisesti helpottaa kipua. Onko teillä koskaan tutkittu koiraanne siis sen takia että mistä ne tulehdukset johtuu,,,mun koiraa ei ole tutkittu mutta kaikki eläinlääkärit ihmettelee sitä että miksi ne paleltuu kun eihän ne pitäs niin herkästi paleltua...pitää vaatia seuraavalla kerralla kunnon tutkimukset....jaksamisia teille, täällä ainakin on jo toinen yö menossa kun ei saa nukutta.... =(

    • One_Caress

      Meillä pääsi koirulin kivekset paleltumaan. Eläinlääkäri neuvoi laittamaan niihin ensin Hydrocortisonia ja sen jälkeen rasvaamaan Aqualan L-voiteella. Tosin veikkaisin että Helosan on ihan yhtä hyvä kun on antiseptinen voide.

    • mpkt

      tai oikeemmin paleltuneisiin palleihin sain kyllä jtn hormonivoidetta x2 päiväsä enkä mtn kipulääkettä kun ne ei ollut millään lailla arat!Kamalan näköiset kylläkin mut parani kutakuinkin viikosa ihan siedettävän näköseks.Yleensäkin kannatas kysyä eläinlääkäriltä eikä täältä jos jokin asia huolestuttaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      939
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      918
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      39
      839
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      644
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      552
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      538
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      497
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe