kysyisin sellaista että onko niin,että koira kuin koira kiintyy ja tottelee parhaiten sitä henkilöä,joka ruokkii koiran?Silloinkin jos kyse on vain pelkästä makupaloilla hemmottelusta?
Serkullani ja minulla on näet yhteinen hoitokoira,jolle serkku jatkuvasti syöttelee koiran nameja,ja nyt näyttää vähän siltä että koira ei tottele enää minua lainkaan :( ainoastaan serkkuani :(
Pitäisikö minunkin siis tästälähin ruveta aina kantamaan koiran nameja mukanani,jotta koira huomaisi minutkin?Vai onko jokin muu keino?
Serkullani ja minulla on näet yhteinen hoitokoira,jolle serkku jatkuvasti syöttelee koiran nameja,ja nyt näyttää vähän siltä että koira ei tottele enää minua lainkaan :( ainoastaan serkkuani :(
Pitäisikö minunkin siis tästälähin ruveta aina kantamaan koiran nameja mukanani,jotta koira huomaisi minutkin?Vai onko jokin muu keino?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koira tottelee ihmistä joka osaa vaatia siltä asioita ja sopivissa määrin. Makupalat pelkästään eivät tee koirasta yhden ihmisen temppusankaria, tosin koira kyllä nopeasti oppii, että sen "namiautomaatin" perässä kannattaa kulkea ;) Minkälaisia juttuja puuhailette hoitokoiranne kanssa? kuinka eroatte serkkunne kanssa koiran hoitamistavoista tms.?
Koira tottelee ja tekee käskystä mielummin ihmiselle jolta se saa itsekin jotain. Pelkkä käskyttäminen ilman palkkiota ei tuota tulosta varsinkaan vieraan koiran kanssa, joten kehoitan myös sinua aloittamaan nami/lelupalkkauksen.
Muuten vaan huvikseen ei namien syöttäminen ole eduksi koulutukselle eikä myöskään terveydelle.
Koira myös ns. "kyllästyy" koko aikaiseen namien syöttämiseen, vaikka mitään ei olisi vaadittukaan, se ei näe enää mitään syytä totella kun nannaa tulee pelkällä hännän heilutuksella tai nukkumisella. Ensin käskyt ja sitten namit ;)
No me yleensä leikimme koiran kanssa esim. heittelemme sille keppejä,koska siitä se kovasti pitää :) tai sitten treenaamme agilitya serkkuni radalla tai sitten ihan vain lenkkeilemme :)
Niin no on mahdollista että koira pitää nykyään serkustani enemmän,koska sen jälkeen kun serkku rupesi ulkoiluttamaan koiraa myös yksin (huomasin sen kiintyneen enemmän häneen).Ennen me veimme sitä vain yhdessä tai sitten minä vein yksin (ja silloin koira totteli ehkä vähän enemmän minua).Mutta nyt kun serkku vie sitä ties kuinka usein yksin,niin voi ollakin että se siksi tottelee häntä paremmin :(
Ja toinen syy voi tosin olla myös se,että kun viemme koiraa yhdessäkin,niin serkkuni teetättää koiralla enemmän temppuja ja muutenkin lepertelee ja syöttelee sille nameja lähes koko ajan.Kun taas minä itse haluaisin enemmänkin vain ulkoilla ja lenkkeillä,enkä vain jatkuvasti pysähdellä temppuilemaan.Mikä nyt varmaankin johtuu siitä että minulla on omakin koira,jonka kanssa olen saanut touhuta ja leperrellä ihan mielinmäärin :D Kun taas serkkuni ei ole koskaan saanut omistaa mitää lemmikkiä :(
Mutta kyllä minäkin koiran kanssa leikin (ainakin kun sitä yksin ulkoilutan).Heittelen sille keppejä ja leluja,kesällä käytin usein uimassakin,piilosta leikittiin metsässä,ja kehun aina kun se tekee jotain oikein (ja palkitsen jos sattuu olemaan nameja mukana).Mutta viime aikoina olen jotenkin huomannut että koira ei enää iloitse minusta niinkuin ennen :( Viimeksikin kun ulkoilutin sitä,niin olihan se aluksi innoissaan kun tulin hakemaan lenkille,mutta sitten kun päästiin matkaan,niin tuntui kuin se ei olisi huomannut minua enää lainkaan :( kuin se olisi odottanut vain serkkunikin ilmaantuvan paikalle :(
Ja nyt minua harmittaa ja ärsyttää myös se,että nykyään aina kun viemme yhdessä koiraa,niin kun minä komennan tai käsken koiran vaikka istua,ja jos se ei heti ensimmäisestä käskystä tottele niin heti serkkuni puuttuu tilanteeseen ja käskee itse koiran istua :( Hän ei tunnu tajuavan sitä,että pitäähän koiran nyt totella minuakin siinä missä itseään :( Ja eihän kaksi henkilöä saisi muutenkaan koskaan komentaa koiraa yhtä aikaa.Ja sittenkun serkku vielä huutelee ja kehuu koiraa kun minä menen sen kanssa agility rataa,niin eihän koira silloin mitenkään pysty seuraamaan ja keskittymään vain ja ainoastaan minuun :( Olen kyllä huomauttanut näistä asioista serkulleni,mutta aina hän vain tuntuu ne unohtavan.Tai sitten hänestä on vain niin hienoa kun koira tottelee niin hyvin häntä...