Ylen kanavien tekstitykset eivät tallennu DVD-tallentimilla, sillä laite ei tunnista saatua tekstityssignaalia.
Tämä toiminto ei siis toimi missään DVD-tallentimissa merkistä riippumatta.
VHS-nauhureilla tekstityksen saa tallennettua normaalisti.
Pitäisikö DVD-laitteiden tekniikkaa parantaa vai mitä YLE?
Tämä toiminto ei siis toimi missään DVD-tallentimissa merkistä riippumatta.
VHS-nauhureilla tekstityksen saa tallennettua normaalisti.
Pitäisikö DVD-laitteiden tekniikkaa parantaa vai mitä YLE?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Normaali DVD-tallennin tallentaa analogisignaalia scartista tai omasta virittimestään aivan kuin videonauhurikin. Se ei mitenkään voi tietää mikä osa signaalista on tekstritystä ja mikä ei. On olemassa myös laitteita, joissa on analogivirittimen lisäksi digiviritin maanpäälliseen verkkoon. Sitä en tiedä, miten moni niistä osaa DVB-tekstitykset kunnolla. En usko tuohon väitteeseesi ettei mikään osaa.
Tieto perustuu Philipsin asiakaspalvelun ilmoitukseen. Minä en ole kyllä onnistunut VHS:llä sen paremmin?
ja hyvin YLE:n kanavien tekstit tallentuneet levyille, tuo Philipsin ilmoitus on vähintäänkin omituinen sillä esim. Hifi-lehden testissä digivirttimellä varustetuista dvd-tallentimista Pioneer sai plussa toimivista DVB-teksteistä, taitaa siis Philips vain yrittää myydä omia romujaan ja kuten Okaro sanoi dvd-tallenin digiboksi tallentaa scartin kautta kaiken mitä kuvassa näkyy samoin kuin VHS-videot eli jos katsoessa tekstit näkyvät niin ne myös tallentuvat.
Kiitän teitä aktiivisuudestanne ja asiantuntevista vastauksista.
Minulla on JVC DR-MH205 DVD-tallennin ja TV on Philips 42PF7621D/10 jossa on sisään rakennettu digiviritin. Liitäntä on scart-liitin ja antenniliitin.
Pitäisikö minun seuraavaksi hankkia erillinen digiviritin DVD:lle?
"Pitäisikö minun seuraavaksi hankkia erillinen digiviritin DVD:lle?"
Jos haluat tallentaa toista digikanavaa kuin katsot niin osta halppisboksin tallentimen kaveriksi.