Linuxille ei ole kysyntää

Linuxille ei ole kysyntää, sanovat tietokonevalimistaja. Yhä harvempi asiakas ota Linuxin puheenaiheeksi ostaessa uutta tietokonetta:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28631&tyyppi=1

Näyttää Linux buumi laantuneet. Linux ilmio ei ole enää muodissa.
4353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muutaman kerran kysytty saako pakettikonetta linuxilla tai ilman käyttistä. ja kun ei ole saanut, niin rakentanut koneen sitten osista itse.
kukaan jaksa jatkuvasti samaa asiaa kysyä, kun tietää kuitenkin että pakettikoneissa windows pakkomyydään mukaan.

tosin voihan tuollaisen koneenkin käynnistää siellä liikkeessä ja kun tulee windowsin kysymys "hyväksytkö eulan" niin vastataan ei. silloin myyjä joutuu palauttamaan windowsin hinnan asiakkaalle.

Äänestä

Ensinnäkään, ei ole ollut mitään Linux buumia tai mitä nyt ihan tarkoitatkaan sillä.

Toiseksi, Linux on tullut jäädäkseen. Se ettei sitä näy Desktop PC:n käyttöjärjestelmissä, ei tarkoita sitä että Linuxille ei ole kysyntää.

Kolmanneksi, lue päivän uutinen M$ ja Linux -yhteistyöstä.

Äänestä

PC-myyjät itseensä sopimuksilla ja määräalennuksilla, joten jokainen linuxkone vähentää valmistajan windowsalea.

Myöskin distrojen suuri määrä aiheuttaa valinnan vaikeutta, sekä valmistajalle, että ostajalle.
Valmiissa koneessa on useimmiten "väärä" distro, joten asiasta tietoiset asentaa sen itse.

Ei ole ollenkaan oleellista, että kone myydään linuxinlla, vaan, että on saatavissa sopivalla kokoonpanolla olevia tyhjiä koneita, joihin voi asentaa sen distron, joka miellyttää.

Microsoft vain ei salli sitä, vaan vaatii, että kaikki koneet on myytävä käyttöjärjestelmä asennettuna "piratismin vähentämiseksi"

Äänestä

Windows Vistan salainen ase on DirectX 10 -rajapinta,jota ei tuoda lainkaan Windows XP:lle.
DirectX 10:n ja sitä tukevien näytönohjainten luvataan nopeuttavan pelien grafiikkaa tuntuvasti.
DirectX 10:n myötä markkinoille on tulossa koko joukko uuden sukupolven PC-pelejä, jotka vaativat Windows Vistan toimiakseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on kirjoitti:

Linuxille ei ole kysyntää, sanovat tietokonevalimistaja. Yhä harvempi asiakas ota Linuxin puheenaiheeksi ostaessa uutta tietokonetta:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28631&tyyppi=1

Näyttää Linux buumi laantuneet. Linux ilmio ei ole enää muodissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu