Seeprapeippojen koosta ja pesinnästä

Aloittelija täällä

Olen ostanut peipot eri kaupoista, etteivät ole sukulaisia. Onko erikoista, kun naarasseeprapeippo on kookkaampi kuin koiras?

Laitoin niille niinisen puoliumpinaisen pesän. Käyvät siellä välillä, mutta eivät ole vielä pesineet. Miten pesimistä voisi edistää? Pesä tosin ollut vasta muutaman päivän. Olen kuullut, että tämä laji on kova pesimään ja paikkakunnallani on lajista vajausta kaupoissa.

1

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Yleensä seeprikset ovat suht samankokoisia, mutta toki niilläkin on yksilöllistä vaihtelua.

      Kuinkas vanhoja peipposi ovat? Alle vuoden ikäisiä lintuja ei kannata pesittää vaikka kuinka innokkaita olisivat, pesintä on liian suuri rasitus kovin nuorelle elimistölle ja voi lyhentää elinikää. Ensimmäiset persinnät eivät välttämättä aina onnistu kunnolla ja osa linnuista voi tarvita jokusen harjoittelukerran ennen kuin homma sujuu kunnialla.

      Yleensä terveet seeprikset eivät juuri muuta pesimiseen ja terveiden poikasten tuottoon tarvitse kuin hyvän perushoidon, pesäkorin ja pesäntekoaineksia. (Oikea ja monipuolinen ruokinta, kunnollinen valaistus, lennätys yms perusasiat lienevät sinulla hallussa ja kunnossa?) Muista pesimäaikana munantuoton ja poikasten kasvun tarvitsemat muutokset ruokavaliossa (proteiinit, kalsiumit yms).

      Ja vaikka kaupoissa olisi isokin lintuvajaus niin poikastehtailijaksi ei pidä ryhtyä. Maksimissaan pari tai ihan äärimmäisessä hädässä kolme poikuetta peräjälkeen ja sen jälkeen pitää pesityksessä pitää kunnon tauko, jotta emopari saa levätä ja kerätä voimia. Mitä useampi poikue, sitä pitempi tauko, yhden poikueen jälkeen vähintään puolisen vuotta, useamman jälkeen saa taukoa olla jo lähemmäs vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe