Seeprapeippojen koosta ja pesinnästä

Aloittelija täällä

Olen ostanut peipot eri kaupoista, etteivät ole sukulaisia. Onko erikoista, kun naarasseeprapeippo on kookkaampi kuin koiras?

Laitoin niille niinisen puoliumpinaisen pesän. Käyvät siellä välillä, mutta eivät ole vielä pesineet. Miten pesimistä voisi edistää? Pesä tosin ollut vasta muutaman päivän. Olen kuullut, että tämä laji on kova pesimään ja paikkakunnallani on lajista vajausta kaupoissa.

1

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Yleensä seeprikset ovat suht samankokoisia, mutta toki niilläkin on yksilöllistä vaihtelua.

      Kuinkas vanhoja peipposi ovat? Alle vuoden ikäisiä lintuja ei kannata pesittää vaikka kuinka innokkaita olisivat, pesintä on liian suuri rasitus kovin nuorelle elimistölle ja voi lyhentää elinikää. Ensimmäiset persinnät eivät välttämättä aina onnistu kunnolla ja osa linnuista voi tarvita jokusen harjoittelukerran ennen kuin homma sujuu kunnialla.

      Yleensä terveet seeprikset eivät juuri muuta pesimiseen ja terveiden poikasten tuottoon tarvitse kuin hyvän perushoidon, pesäkorin ja pesäntekoaineksia. (Oikea ja monipuolinen ruokinta, kunnollinen valaistus, lennätys yms perusasiat lienevät sinulla hallussa ja kunnossa?) Muista pesimäaikana munantuoton ja poikasten kasvun tarvitsemat muutokset ruokavaliossa (proteiinit, kalsiumit yms).

      Ja vaikka kaupoissa olisi isokin lintuvajaus niin poikastehtailijaksi ei pidä ryhtyä. Maksimissaan pari tai ihan äärimmäisessä hädässä kolme poikuetta peräjälkeen ja sen jälkeen pitää pesityksessä pitää kunnon tauko, jotta emopari saa levätä ja kerätä voimia. Mitä useampi poikue, sitä pitempi tauko, yhden poikueen jälkeen vähintään puolisen vuotta, useamman jälkeen saa taukoa olla jo lähemmäs vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe