Mikä kenellekin ?
Miten Tallink jaetaan tulevaisuudessa?
Paljon laivoja
111082
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tallink siirtää Hki-Sto laivat (Serenade ja Symphony) kulkemaan Länsisatamasta ja tietenkin Tallinnan kautta. Olympiaterminaalista matkaavat tulevaisuudessa pika-alukset. Turun terminaali on strategisesti tärkeä ja ainakin kontit siirtyy sieltä Tukholmaan, mutta tuskin Europa ja Festival. Tukholman Siljan teminaali siirtyy jenkkituristien kesäsatamaksi.
Siljalaiset merimiehet aloittanevat tammikuussa yt-neuvottelut ja laivat liputetaan viimeistään kesäkuussa Latvia/Eesti lipuille, jollei jo aiemminkin makseta irtisanomisia rahana työntekijöille.
Kaikki on tietenkin oletuksia, mutta Tallink on nopea liikkeissään ja käsirysyltäkään ei tulla välttymään...
kysyjä tarkoittaa sitä miten Tallink aikanaan jaetaan kun se kaatuu,eli mitä laivoja Viking ottaa ja mitkä myydään muille.
Millä ihmeellä se kaatuu, kun velkaakin on niin paljon että ISOT rahoittajatkin menis sen mukana, kuten Nordea jne.
Viikkarit ei niitä laivoja tarvitse ja muita ottajia ei löydy Itämerellä.
Festival ja Romantika Englannin kanaaliin. Symphony,Serenade ja Galaxy casinohotelleiksi jenkkien aluevesirajoille tai Kiinaan. Europa Hollantiin asuntolaksi muttei se kaadu vaan toiminta muuttuu.
Kelpaisi varmasti jos sopivaan hintaan saa. Symphony ja Serenade parhaat laivat mitä itämerellä kulkee.
Kyllä sitten kateellisia löytyy Suomesta, oikein naurattaa teidän juttunne...koska se nyt kaatuu hehehe, pain se kaatuu, kauheet velat plä plä plä.
Pikkuveli nyt vaan on toiminut paremmin eli ottakoon iso veli eli Suomi oppia että jatkossa asiat kääntyy. Turha olla kateellinen, jos toinen on taitavampi vaan kannattaa ottaa oppia paremmaltaan.
kenellekään olla. Surullisia vain hyvien suomalaisten merimiesten ja kunnollisen asiakaspalvelun puolesta. Se kun on katoavaa kansanperinnettä kun Tallinkki huseeraa ja karsii kustannuksiaan. Onneksi on Viking.
laittaa Suomalaiset pihalle jos Tallink tekee sen ensin (Siljalle). Koska muuten Tallinkilla on liian isot kustannus edut.
suomalaisten pitäisi olla kateellisia virolaisille. Siitäkö että Virossa muutama ahne ketku kerää rahat ja kansan enemmistö elää suuremmassa kurjuudessa kuin neuvostoaikana, näinhän se tosin on nykyään muuallakin Venäjällä.
"Surullisia vain hyvien suomalaisten merimiesten ja kunnollisen asiakaspalvelun puolesta."
Ei suomalaiset tuollaisia halua (ei turistit eikä valtio). Jos haluaisivat matkustaisivat suomalaiset muilla kuin Virolaisten palveluiden aluksilla.
Suomituristi haluaa mahdollisimman halvalla eikä suomituristia kiinnosta pätkääkään onko kyseessä suomalainen merimiehistö vai ei kunhan vain on mahdollisimman halpaa. Ihan sama se on suomituristille kuinka paljon palveluita/miehistöä yms. karsitaan kunhan vain on halpaa. Eli sitä saa mitä tilaa.
Turha parkua ylpeänä suomalaisuuden puolesta jos kerran ei suomalaisuutta kuitenkaan käytännön tasolla osteta/puolleta mitenkään: sanokaa vain suoraan ja rehellisesti että hinta ratkaisee, koska Viron linjalla ei palvelut kiinnosta suomalaisia.
Saanut päähäsi moisen älyttömyyden.
Mikä minnekin