SYTTYI SRS valo !!

sk43

Onko muilla kokemusta tällaisesta valosta,tai (viasta). Auto on -04 ja C mallin bensa farkku.
Muutoin pelannut hienosti ja nautittava auto kaikin puolin.

7

2950

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autossasi on takuuta vielä, senkun menet laitattamaan airbagin kuntoon.


      Master Eq

    • IHMETTELIJÄ!

      Aina kun käännän virran päälle syttyy SRS-valo!! Sitten se sammuu kun käynnistän auton. Onko MB:ni jokin vikana?

    • Mersun omistaja

      Aja merkkihuoltoon ja käske kytkeä koneeseen, turvatyynyhäiriö varmaan, asia selviää hyvin nopeasti!

    • jo vuodesta 2000

      alkaen, omassa 2000 mallin W203 220 CDI:ssä esiintyi puolen tusinaa kertaa - viime kesänä Saksasta vuokratussa 4/06 rekisteröidyssä SLK 200K:ssa loman aikana kaksi kertaa. Nollattiin välillä vaihtamatta sensoria, vika uusiutui 500 km jälkeen. Outoa, ettei MB saa asioita kuntoon!

      • sdfsdfsd

        Ei välttämättä ole edes vikaa tyynyissä. Ottaa jostakin häiriötä todella monessa autossa. T. viiden mersun taksikuski.


      • Kallonkutistaja
        sdfsdfsd kirjoitti:

        Ei välttämättä ole edes vikaa tyynyissä. Ottaa jostakin häiriötä todella monessa autossa. T. viiden mersun taksikuski.

        Onkos noissa myös turvavöiden turvatoiminnot samalla varoitusvalolla?


    • SYY

      Omassa C 200 CDI -04 Mersussa sama on ilmennyt 2 kertaa uutena oston jälkeen. Täytyy sanoa, että todennäköisemmin olet itse osasyy merkkivalon syttymiseen ja turvatyynyjen pois päältä kytkeytymiseen. Itse kyselin toisella kerralla mahdollista syytä ja huoltomies sanoi, että todennäköisimmin syynä on se, että jokin turvatyynyjen toimintoja ohjaava keskus on kuljettajan penkin alle sijoitettuna. Kun auton takalattialle jätetään limsapulloja, harjoja ym. ajon aikana irrallaan liikkumaan pääseviä esineitä, saattavat ne iskeytyä turvatoimintoja ohjaavaan keskukseen penkin alla ja saada jonkin sensorin siellä irtoamaan, joka taas johtaa SRS-merkin palamiseen näytöllä. Oma neuvoni on, että käyt korjauttamassa "ilmaiseksi tietenkin ( kuin minäkin)" ja pidät vastaisuudessa huolen, että pullot ovat pullon pidikkeissä ja irtonaiset tavarat ennemmin vaikka tavaratilassa. Toivotaan, että ongelma ratkeaa tällä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2490
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe