kävi täs sillee yks aamu et ku yritin lähteä liikkeelle ni oli auton akku tyhjä. ostin sitte uuden akun mutta senki auto imi tyhjäks tunnin seistyään. mikäköhän siinä vikana? maadotus vika?
sähkövika
jaakko
81472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nii et lisäisin vielä tähän sen, että kun yritin käynnistää autoa kaapelilla niin auto kävi hyvin niin kauan kun oli kaapelit molemmissa autoissa kiinni, mutta kun otti kaapelit irti autoni sammui melkein saman tien. ja akku vieläkin tyhjä.
Vaihdat sen laturin ja taas pelittää.
Mittasin laturin paksun virtajohdon irrotettuani laittamalla ampeerimittarin väliin, niin laturi imi 4A virtaa sisäänsä, eikä se saa siihen suuntaan ottaa yhtään virtaa. Laturin pitää antaa virtaa, kun moottrori käy, ei imeä sen ollessa sammuksissa. 4A virta vastaa samaa, kuin H7 polttimo palaa jatkuvasti.
Vaihdoin laturin, joka oli jo kolmas G-Astra -99:ssä, jolla ajettu vain 127tkm. Sen jälkeen ajettu jo 6 tkm, eikä probleemia.
laturin saa koska vaan rikki kun irrottelee johtoja käynnissä, kaikissa merkeissä.
Tai kiinnittää johdot heikosti, jonkin työn jälkeen.
muuten, oikein käytettynä ei laturi koskaan sähköisesti hajoa missään merkissä.
yleensä ekana on laakerit, kun on 250–300 000 km lasissa, aikaisintaan.
----------------------
tuosta on varmaan vain diolit rikki,
tätä,
en yhtään kyllä tiedä, veikkaan vaan.
Oikein käytettynä kestää pidenpään, se on totta. Mutta esim. viallisia laturin diodeja on löytynyt upo uusistakin Mersuista ja korjataan takuuna, yleensä koko laturi on nopeampi vaihtaa. Hyväkuntoiset laturit korjataan ja huolletaan ja pistetään vaihto-osaksi hyllyyn.
kokemusta on kertynyt, mutta en ole masentunut moisesta. X18XE1:n laturin vaihdoin juuri kesäloman kynnyksellä.
Tarina meni näin: Oltiin Mäkkärin jonossa Kaivokselassa Vantaalla ja autton sisäänkuuluva ulina tyhjäkäynnillä alkoi. Ajettiin n. 20 km ja auto parkkiin. Seuraavana aamuna ei ovet auennut kauko-keskuslukituksella. Avaimella pääsi sisään ja virtalukosta väännettunä jokin tuikku paloi mittaristossa. Mittasin akkujännitteen ja oli jotain 8V hujakoilla. Koska aikaisemmassa 94800km ajetussa G-Astrassani alkoi naukuminen ja pääsin vielä 150km ajon jälkeen kotiin, soitin merkkihuoltoon ja pojat heti sanoi että tule hakemaan uusi vaihtolaturi. Sen tein ja vaihdoin ja pelitti taas hyvin. Siksi osasin epäillä laturia tässä toisessa Astrassani ja "itseopiskellun" vaihdon jälkeen taas on toiminut normaalisti jo monta kuukautta.
Muuten, tuossa 1,8 16v laturin pitkä kiinnityspultti on suunniteltu rungon kanssa pieleen, sillä runkopalkissa on reikä, mutta väärässä paikassa ja koko p..un remminkiristys-laturinkiinnitys hässäkkä pitää irroittaa, että saa laturin vaihdettua. Joskus sais Opel suunnittelija itse korjailla tekosiaan konepellian alla, niin voisi oivaltaa, että hommat yleensä jo piirustuslaudalla pannaan kohdalleen.
Lisähuom.: Josjus pellin alta löytyy Delphi joskus Delco, molemmat ovat yhtä lyhytikäisiä (5:ttä Astra laturi seuranneena).
on vaihtaa hiilet, n. 100t-150tkmn välein. Ovat kulutustavaraa. Diodisilta ja hiilet eivät yleensä maksa maltaita kansanautoissa. Ei tartte antaa muuten ehjää vehjettä vaihdossa...
Skeidan SKEIDA.