Jospa keksittäisiin muuta juteltavaa välillä näin viikonlopun keskellä.
Oletteko kuulleet puhuttavan kyseisestä sanasta "Narsismi"? Aivan varmasti olette. Kyseessähän on ihminen, jolla on omaan itseensä liittyvä pakkomielle. Hänellä on hyvin huono omatunto, ja hän on piittaamaton toisia ihmisiä kohtaan tai heidän tunteitaan kohtaan. Miksi? Hän ei suvaitse tai osaa arvostaa ympärillään olevia ihmisiä, varsinkaan, jos he ovat vähän edes eri mieltä asioista hänen kanssaan.
Toisaalta tällainen ihminen hakee huomiota itselleen keinolla millä hyvänsä. Ei välttämättä ole edes väliä, vaikka hänet huomioitaisiin negatiivisessa mielessä - hänelle on tärkeintä vain se, että hän on huomion keskipisteenä ja hänestä puhutaan.
Tässä liitteenä linkki yhteen juttuun, joka on mielestäni erinomainen. Tutustukaa joutessanne. :-)
Oletteko kuulleet puhuttavan kyseisestä sanasta "Narsismi"? Aivan varmasti olette. Kyseessähän on ihminen, jolla on omaan itseensä liittyvä pakkomielle. Hänellä on hyvin huono omatunto, ja hän on piittaamaton toisia ihmisiä kohtaan tai heidän tunteitaan kohtaan. Miksi? Hän ei suvaitse tai osaa arvostaa ympärillään olevia ihmisiä, varsinkaan, jos he ovat vähän edes eri mieltä asioista hänen kanssaan.
Toisaalta tällainen ihminen hakee huomiota itselleen keinolla millä hyvänsä. Ei välttämättä ole edes väliä, vaikka hänet huomioitaisiin negatiivisessa mielessä - hänelle on tärkeintä vain se, että hän on huomion keskipisteenä ja hänestä puhutaan.
Tässä liitteenä linkki yhteen juttuun, joka on mielestäni erinomainen. Tutustukaa joutessanne. :-)
Vastaukset 35
Vanhimmat
tämä:
http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/Aapinen.html
jouduin viime vuonna tutustumaan kyseiseen linkkin
tietyistä syistä.
Samaan hengenvetoon suosittelen Raimo Mäkelän kirjaa "Naamiona terve mieli"
Olen kuullut myös tuosta kirjasta. Olisi mukavaa tutustua siihen paremmin.
silmät avautuu ja oppii tunnistamaan merkit ajoissa toisesta osapuolesta.
'Naamiona terve mieli' sopii erinomaisesti niille henkilöille, jotka kärsivät perheväkivallasta tavalla tai toisella. Tarkoitan, että ei itse tarvitse kokea väkivaltaa. Kirjaa lukiessaan selittyy moni asia psykopaatin lailla käyttäytyvästä ihmisestä. Väkivaltaisen ihmisen minäkuva on rikkinäinen. Suosittelen lukemaan.
Kirja auttoi minua todella paljon. Vastapuoli otti sen jopa oikeudenkäyntiin mukaansa, kun se 'loukkasi häntä niin kovasti'. Osui kohdalleen.
piilossa?
http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/Aapinen.html
90% ihmisistä ovat narsisteja nykymaailmassa. Narsistit ne juuri hyvin pärjäävät.
ihmiset ovat muuttuneet säälimättömiksi roboteiksi.
Kaikki ajavat vaan omia etujaan, välittämättä ketä tallovat jalkoihinsa.
Kanssaihmisten hätä ja avuntarve unohdetaan.
Pärjäävätkö he loppujen lopuksi.
Taitaa niilläkin velloa paha olo sisuksissa kunhan aikansa kiertävät kehää niissä oravanpyörissään ja rapistuvissa ulkokultaisissa olemuksissaan.
todella hyvä kirjoitus. Pistää ajattelemaan oikein kunnolla. :-)
eivät ole välttämättä synonyymeja. Nykyisessä minäminä-yhteiskunnassa jonkinlainen itsekkyys on pakollista ettei jää ”kilttinä” muiden jalkoihin. Narsismissa on kyse aivan muusta.
Ei kai nyt sentään. Jos ihminen on narsistisen piittaamaton ympäristöstään, mistä ihmeestä hän potisi huonoa omatuntoa.
Juuri sillä, että haluaa olla huomion keskipisteenä. Hän silti kaipaa muiden hyväksyntää ja sitä, että muut kehuisivat häntä, jotta hän tuntisi olevansa muita ylemmällä tasolla. Se ei tietenkään tarkoita sitä, että häntä kiinnostaisi se, miltä muista tuntuu. Selitinkö tarpeeksi monimutkaisesti? ;-)
Tarkoitit ilmeisesti huonoa itsetuntoa. Omatunto on vähän eri asia.
Tulipas iso moka meikäläiseltä! *nolona* Hyvä, kun tarkensit. Sekoitin sanan vahingossa. Onneksi joukossa on ihmisiä, jotka oikaisevat. Kiitos, oikeasti erittäin paljon kiitoksia. :-)
ei kun lisää vettä myllyyn, ootte te.
Niin, vai haluatko kenties sitten keskustella Forumin optioista, jossa avaukseni alussa mainitsin? Ei se ole kiellettyä tietenkään. Ajattelin vaan, ettei tuo rahakaan nyt aina onnea tuo, välttämättä kaikessa. :-)
tämä aihe ei nyt ole tähän hetkeen sopiva.
Katselin noita alempana olevia alotuksia, enkä
osaa päättää mitä niistä ajattelisin, olisiko
kohteliasta ottaa aikalisä.
naismuistiin!
En tiennyt, että minun täytyy pyytää lupa joltakin, jos haluan keskustella keskustelupalstalla. :-(
Voisitko laittaa aikataulun, milloin on soveliasta keskustella ja mistä aiheista.
Tämä oli hyvä ja puhutteleva aloitus.Monesti luin linkit ja mietin itseänikin ja viilsi.
Jos ei omatunto kysymykseesi vastaa, olet
ehkä juuri oikea henkilö tekemään aloituksen
narsismista.
Psykologia on minulle henkilökohtaisesti erittäin mielenkiintoinen ja haastava aihe. Ei siis pelkästään narsismi vaan moni muukin piirre. Harmittaa, etten ole lähtenyt koskaan alaa tarkemmin opiskelemaan, mutta eipä tuo ole myöhäistä vieläkään.
saat varmaan kaivettua monta auttavaa asiaa esille.Vaikeista aiheista on vaikea puhua,niin se on.Kuitenkin puhuminen helpottaa ittiä ja muita ympärillä olevia.Monesti kipeän asian sanominen on kauhealta tuntuva asia,mutta kutistuu kummasti sanomisen jälkeen.Emmekä me ole ihmisinä niin kauhean paljon erilaisia kuin luulemme,sitä aivan säikähtää toisten murheet ko tuntee että ittellä on samanlaiset.Kysyn vielä sulta,että onko huumori/leikkimielisyys hyvä tapa remontoida päätä?Kiitos alotuksesta
vain sattumaa tuon aiheen valinta vai...
Fiksua olisi ollut se aikalisä.
vastaus. Tuo huumori auttaa joskus selviytymään arkipäiväisistä asioista ja sekä muistakin tilanteista, eli kyllä siitä on hyötyä itselle ja monelle muullekin. Remontoida päätä, hmm? Joo. Kiitos kiitoksista. :-)
... ja muutaman tyypinkin, joihin käsite istuu kuin hansikas käteen. Käväisin päivänä muutamana Narsistien tuki r.y:n keskustelupalstaa silmäilemässä. Karmeita tarinoita, epäilemättä suurin osa totta.
Olen joutunut narsistin kynsiin eli henkilö oli esimieheni. En tiedä toipuuko siitä koskaan, että itsetunto menee täysin nollille vielä ns. kypsässä iässä.
Kiusaamisesta on nyt viitisen vuotta enkä vieläkään voi sanoa, että en katkera olisi. Hän tuhosi järjestelmällisesti työni ja urani. Olin kuulemma hänelle haaste eli kuinka nopeasti hän saa syötyä minut ulos. Vuosi siinä meni ja siinä meni minulta 30 vuoden työura noin vaan.
Narsisti on äärimmäisen viehättävä, hän osaa imarrella ja leikkiä kuuntelevaa ja ymmärtävää. Tosiasiallisesti hän etsii sinun heikkoja kohtiasi käyttääkseen niitä hyväkseen. Narsisti rakastaa suorapuheisia ja avoimia ihmisiä, he ovat hänelle kuin namuja. Niin helppoja johtaa ansaan eli kertomaan kaiken kiinnostavan itsestään.
Monet luulevat, että narsisti etsii nimenomaan heikkoja ja muihin tukeutuvia tyyppejä uhreikseen. Ei suinkaan, narsisti tykkää kilpailla ja pelata. Mitä vaikeammin tuhottavissa oleva tyyppi, sitä enemmän haastetta kunnianhimoiselle narsistille.
Varovaiseksi nämä kokemukset tekevät, ehkä niin on tarkoituskin. Koska unohtaminen eli aika on parasta lääkettä miltei kaikkeen,se tepsii myös narsistikokemuksiin. Niin mukavia kuin keskustelupalstat ovatkin, traumaattista kokemusta ei pidä vatvoa loputtomiin.
toit olennaisen esille. Narsistille ns. vahva ihminen nimenomaan on haaste. Joskus mietin, mahtaako löytyä ihmistä jota narsisti ei pystyisi manipuloimaan tai tuhoamaan jos narsisti niin haluaa?
Hänkin onnistui tuhoamaan pitkän ja menestyksekkään urani kahdessa vuodessa. Tapauksesta on kulunut jo kahdeksan vuotta, mutta en ole vieläkään toipunut siitä. Niin paljon pystyin pitämään puoliani, että hän tuhosi samalla myös oman uransa, mutta se ei minua lohduta.
No se siitä, elämä jatkuu muilla areenoilla. Olen saanut paljon muunlaista iloa elämääni sen jälkeen, muun muassa ensimmäisen lapsenlapseni kuukausi sitten.
..keinot, tarkoitan nähdä narsistin läpi. Koska narsistin heikoin kohta on oma minä. Hänellä on tyypillisesti äärettömän heikko omanarvontunto. Vaikka hän on tunteeton, itsekäs ja omahyväinen, hän on heikko. Hänhän ei ole tasapainoinen ihminen. Tällaisen ihmisen tunnistaminen on todella vaikeaa ja huomata se kaikki mitä hän on, 'ystävällisen' ulkokuoren läpi- julma hän osaa olla uskomattomalla tavalla.
että täytyisi kyetä itse katsomaan, mihin tarpeisiin juuri tuo ihminen /narsisti/ minussa vastaa. Ja sitä kautta näkemään se valheellisuus. Luulen että se on käytännössä mahdotonta. Liekö edes alan ammattilaiset (psykologia) heiltä turvassa, jos narsistiin törmää yksityiselämässä?
hyvä esimerkki sinulta. Olisi suorastaan pelottavaa joutua samanlaiseen tilanteeseen, jos oma esimies olisi narsisti. Ei toki varmasti olisi kivaa myöskään sellainen, että oma työntekijä olisi tuollainen.
...on ollut joskus karmeita esimerkkejä siitä, kuinka narsisti on tuhonnut sekä puolisonsa että lastensa elämän ja mielenterveyden. Tällaisen ihmisen läheisyys lienee vaarallista missä tahansa roolissa.
Minusta narsistilla ei ole omaatuntoa lainkaan. Ja harvinaisen selväpäiseltä vaikuttaa. Ihan kuin jokin "korkeampi olento"...
Mutta, jos joku selittää itsellään olevan kostojoukot itseään kohdistuvien vääryyksien korjaamiseen niin, huokaus...kellä normaalilla sellaiset on. Minusta se kuulostaa rikollisjoukon johtajalta, joka ei itse koskaan jää kiinni...
En halua aiheesta keskustella, siitä on liian kauan ja sellaista ei voi uskoa olevan olemassakaan.
Minusta narsisteiksi leimataan ihan liikaa ihan tavallisia ääliöitä ja reppanoita...