WIDOWS XP UUDELLEEN ASENNUS

hei; olen aikonut asentaa uudestaa ton XP;n, koska se vanha meni tilttiin eikä tee enää mitään.

antakaas nyt jotain vinkkejä kun en ole koskaan asentanut, eli mitä teen, ja onko se vaikeaa?

kiitoksia kaikille jotka viitsivät auttaa
13833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat
  • 1.varmuus kopioi tiedostot jotka haluat
    2. poista vanha XP käyttöjärjestelmä
    3.aseta XP CD asemaan ja toimi ohjeiden mukaan. asennus kestää noin 30min-2 tuntia, riippuen koneen nopeudesta.
    4.asenna nyt lisälaitteet. XP tunnistaa kaikki laitteet automaattisesti.esim:tulostin,ym.

    jos tulee ongelmia niin kysy vaan rohkeasti.

    Äänestä

rehdiltä jäi mainitsemati se tärkein eli f-securen virustorjunta. muista asentaa myös se ettei koneeseesi pääse tunkeilioita.

terv:luigi f-secure

Äänestä

olen hiukan tyhmä, mutta miten saan varmuuskopioitua haluamani tiedostot, kuten internetin ym.?

Äänestä
  • internettiä ei tarvitse varmuuskopioida,koska XP löytää sen automaattisesti, mutta jos sinulla on jotain tiedostoja kuten kuvia niin ne kannattaa kopioida. se on helppoa CD asemaan ja sitten vaan kopioi CD:lle. jos haluat tallentaa esim:kuvienkäsittely ohjelman niin painat vain hiiren oikeaa ohjelman päällä ja sitten paina kopioi.

    Äänestä

nyt on kuvat kopioitu. nyt sitten poistetaan se vanha käyttis, miten se tehdään? pitääkö minun irroittaa kaikki lisälaitteet, kajarit,modeemit,tulostimet ja näyttö vai miten ?

Äänestä

haloo haloo vastaako kukaan, ei tarvitse mitään muuta kuin ohjauspaneelin lisää ja poista toimintoon ja poistat sieltä kaiken.

Äänestä

nyt sitten alkaa se XP asennus eli pistän CD:n asemaan ja toimin ohjeiden mukaan,jos mulla tulee jotain ongelmia niin kirjoittelen naapurini koneella tänne.

Äänestä
  • olet nyt ryhtymässä todella "vaikeaan" hommaan windows XP asentaminen, muista lukea huolella ohjeet ja etenkin että sinulla on aikaa. äläkä jätä konetta yksin vaan seuraa kokoajan asennuksen edistymistä.

    Äänestä

on tärkeää vastata tähän kysymykseen XP asennuksen yhteydessä, siellä kysytään että mikä on internettisi, jos käytät DNA laajakaistaa niin se ei ole listassa vaan sinun pitää valita vaihtoehto, muu ja kirjoittaa finnet, huom; ei DNA, koska se ei ole internet operaattori.

Äänestä
  • Ei multa ole ainakaan ikinä kysynyt mitään operaattoreista..??

    Äänestä

eli tuli nyt ongelma, valitsin sen finnetin yhteyden mutta nyt se herjaa jotain että asennusta ei voida jatkaa koska tuntematon internet yhteys, mikäs nyt kiikastaa?

Äänestä
  • toivon koko sydämmestäni että saita sen XP:n jo asennetuksi. sitten vaan joko ostamaan tai asentamaan ensin se 2006 ja sitten päivittämään se 2007 versioon.

    terv:luigi f-secure

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


palopommi kirjoitti:

hei; olen aikonut asentaa uudestaa ton XP;n, koska se vanha meni tilttiin eikä tee enää mitään.

antakaas nyt jotain vinkkejä kun en ole koskaan asentanut, eli mitä teen, ja onko se vaikeaa?

kiitoksia kaikille jotka viitsivät auttaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu