Kädet kutiaa

Laitan kysymyksen tänne, koska täällä tuntuu olevan eniten liikennettä. Mitenkään Egyptin tämän ei tarvitse liittyä, vaikka sieltä tullaankin.

Käteni kutiavat yhä hurjemmin. En keksi muuta selitystä kuin Egyptin reissulla ahkerasti käyttämäni käsienpuhdistusliuos, se jota hierotaan käsiin monta kertaa päivässä. Kutina alkoi vajaa viikko paluun jälkeen, ja nyt viikkoa myöhemmin, se alkaa olla jo kiusallisen voimakasta. Rasvaaminen ei tunnu auttavan.

Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta? Jos ei ole, niin tiedän, että se silloin johtuu kuitenkin jostakin muusta.
3662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mun mielestä on aika epätodennäköistä, että kutinan aiheuttaja on käsidesi, jos sen käytöstä on yli viikko aikaa ja kutina on vaan pahentunut. Oletko kokeillut hydrocortison-voidetta kutisevalle alueelle? Se voi auttaa kutinaan. Aika hankala sanoa mistä kutina johtuu näkemättä käsiäsi, onkohan niissä ihottumaa vai onko iho normaalin näköinen..

Syitä kutinaan voi olla monia. Suosittelisin lääkärille menoa, jos kutina ei lopu (ja kannattaa mainita matkastakin, jos epäilet, että syy voisi löytyä sieltä). Esim. matkalta saatu hapetiitti-tartunta (hepatiitti A) voi aiheuttaa kutinaa, kun bilirubiini kertyy elimistöön (voi aiheuttaa myös ihon ja silmien keltaisuutta).

Toivottavasti kutinasi paranee tai löydät siihen syyn.

Äänestä
  • Hieno vastaus! Tuollaista näkee näissä keskusteluissa harvoin. On kivaa huomata, että täällä liikkuu myös ihmisiä, joilla on ihan oikeasti sanottavaa, ja vilpitön halu auttaa täysin tuntematonta. Kiitos!

    En huomaa käsieni ihossa mitään merkkejä tai muutoksia, vaikka olen, yrityksistä huolimatta, joutunut vähän raapimaan ihoa. Hydrocortison on hyvä neuvo, aion kokeilla. Luulen, että olet oikeassa, että käsidesi tuskin aiheuttaisi kutinaa näin jälkeenpäin.
    Hassu tunne, koska olen saanut olla tähän asti täysin vapaa minkäänlaisista allergioista tai muistakaan vaivoista.

    Minulla on kymmenen vuoden takaa Havrix-rokote tehosteineen, joten voin vain toivoa ja olettaa, että hepatiitti A ei ole syynä.

    Aion mennä lääkärille, jos kutina jatkuu.

    Äänestä

On tosiaan käsien kutina. Työssä ollessani jouduin käymään usein ihotautilääkärillä, sain joskun jopa antibiotiin erilaisten rasvojen kera, kun kädet meni rikki kutinasta. Minulla kädet ovat "parantuneet" itsestään aina etelänmatkoilla, ihotautilääkärin mukaan merivesi ja aurinko ovat hyväksi. Jos vaivasi jatkuu, mene ihmeessä ihotautilääkärille, jatkuva kortisonivoiteen käyttö ohentaa vain ihoa, ei pitkänpäälle hyväksi. Olen testannut apteekin erilaisia rasvoja,parhaaksi olen havainnut abo base oily creme (punainen tuubi), on rasvainen eikä kirvele, jos iho on vähänkin rikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


12345 kirjoitti:

Laitan kysymyksen tänne, koska täällä tuntuu olevan eniten liikennettä. Mitenkään Egyptin tämän ei tarvitse liittyä, vaikka sieltä tullaankin.

Käteni kutiavat yhä hurjemmin. En keksi muuta selitystä kuin Egyptin reissulla ahkerasti käyttämäni käsienpuhdistusliuos, se jota hierotaan käsiin monta kertaa päivässä. Kutina alkoi vajaa viikko paluun jälkeen, ja nyt viikkoa myöhemmin, se alkaa olla jo kiusallisen voimakasta. Rasvaaminen ei tunnu auttavan.

Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta? Jos ei ole, niin tiedän, että se silloin johtuu kuitenkin jostakin muusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu