tyhmä kyssäri

Tyhmä kysymys, tiedän, mutta klemmarimies ei osaa neuvoa: millä saan wordissa kirjoitettua vaikka "kaksi potenssiin kaksi" oikea oppisesti eikä näin 2^2, entäs millä saan sen numeron alakulmaan? Equationilla olen tähänasti tehnyt, mutta on vaan niin kovin hidasta :(
3355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Numero alakulmaan : alaindeksi
Numero yläkulmaan: yläindeksi

Äänestä
  • (esim. integraaleihin) MathCad tai joku kaavankirjoitusohjelmisto-dll. Itse käytin päättötyössäni MathCadia. Se tosin kopioidaan kuvana, joten kaava omalla rivillään.

    Äänestä

  • Ja alaindeksihän tulee kohdasta muotoile-->fontti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MS Word kirjoitti:

Tyhmä kysymys, tiedän, mutta klemmarimies ei osaa neuvoa: millä saan wordissa kirjoitettua vaikka "kaksi potenssiin kaksi" oikea oppisesti eikä näin 2^2, entäs millä saan sen numeron alakulmaan? Equationilla olen tähänasti tehnyt, mutta on vaan niin kovin hidasta :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu