Jakohihna ym.

Allu

Paljonko Focuksessa on jakohihnan vaihtoväli?
Aikeissa vaihtaa Nissan Almera sedanista johonkin farkkuun ja focus voisi olla varteenotettava vaihtoehto...Nissukassahan on ketju joten sitä huoltahan ei siinä ole...Mitähän jakohihnan vaihto kustantaa?? Muutenkin kokemuksia hyviä/huonoja Focuksesta otetaan vastaan kiitollisin mielin.Kiikarissa vm.2000-2002
olisi meikän kukkarolle sopivaa. Kuinka focuksen 1.6 kone kestää? Mitä olette ajaneet?Entäs farkun kulutus?Riittääkö 1.6 kone hyvin? Paljonkohan vääntö? Nissanissa olen ollut tyyytyväinen sen luotettavuuteen,fordeista ei mulla aiempaa kokemusta.

6

2180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voortisti

      150 000 tai 10 vuotta on vaihtoväli. Muistapas säädättää ne venttiilit samalla kertaa, venttiilien tarkistus kuuluu tuohon huoltoon. Jos huolto sanoo, että säätöjä EI tarvita, niin käske opiskella lisää moottoritekniikkaa vokus-voortista.

      Vaihdata mieluusti Oulussa, saat rempan ilmatteksi...

      Focuksen jakohihnan vaihto

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001049&posting=22000000020989489



      Focuksen jakohihnan vaihdosat kokemusksia?

      Miten on sujunut ja mitä maksoi?

      Onko totta, että Focuksen jakohihnaa ei aleta vaihtamaan missä huollossa vaan, kampiakselin ja jakohihnan hammaspyörän pelkästä pulttikiristyksestä johtuen? Siis oikea ajoitus vaati lukitusjigin. Kampiakselissa ja jakohihnanhammaspyörässä ei ole mitään muuta lukitusta kuin pulttikiristys!

      Kuka tietää?


      Kokemuksia hihnan vaihdosta Oulussa?

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001049&posting=22000000020990185&view_mode=flat

      • mekaanikko

        mulla on tutava jolla oli 1999 focas. Hän ajateli säästää ja sai hänen isää vaihtamaan hihnan. Kävi niin että pihasta ei pääsy pois kun hihna katkesi ja piti vaihtaa mootori.

        Itse vaihdoin tein kerran kansi remontti 89 mazdaan jossa oli ketju. En vaihtannu ketju kun se piti kestää vaikka sekin piti irottaa remontissa. En huomannu ohjeessa että ketju kiinitys muttereessa oli systeemi joka olisi varmistannu että metteri olisi saatu tarpeeksi kireele. Käytin oma konstia putkiavaimella. 100 km jälkein ketju katkesi kun mutteri oli loystunnu ja tipunnu ketjun väliin ja katkaisu sen. Se oli sen auton loppu.

        Semoista


    • Tuttuko?

      Onkos Allu sieltä Part....tien varrelta?

      Kuulostat jotenkin tutulta. Siis aina käyt siellä ja talossa on se Primera...

      En kerro sen enempää, mutta jos sama olet niin siitä naapurista pitäen joskus niitä saunan piippupeltejä teetin...

    • Näin on.
    • nimittäin...

      jos tykkäät ajella kaasu pohjassa jatkuvasti, nuhapumppu.

    • on niin

      150tkm tai 10v, mutta omassa focuksessa kiristin sanoi sopimuksen irti 110tkm kohalla, koko yläpään remppa merkkiosilla maksoi 350€ itse tehtynä. Suosittelivat jälkiviisaana Fordilla että kannattaa vaihtaa 100tkm paikkeilla remmi ja kiristin, että heillekin on maahantuojalta sellainen suositus tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      1008
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      733
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      712
    Aihe