Mitä päältä täytettävää ~5kg pyykinpesukonetta suosittelisitte? Opiskelijana kun ei olisi varaa ostaa parin vuoden päästä uutta.
Päältä täytettävä pesukone?
Pyykkäritär
2599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on ollut nyt 9 vuotta joku AEG:n malli ja ainakaan siinä ei ole ollut mitään ongelmia tähän mennessä. Maksoi jotain 4 tonnia siihen aikaan, joten ei ollut ihan halvimmasta päästä.
Kuulin vuosi sitten kodinkonehuoltajalta, että päältätäytettävissä eräs yleisvika jo muutaman vuoden ikäisissä koneissa.
Yleensä kun kone lopettanut pyykkäämisen niin sisäluukku rummussa jää automaatisesti yläasentoon eli helppo tyhjentää kun valmiina kohdallaan mutta...
Tähänkin toimintoonsa on oma tekniikka/järjestelmä (joka siis asettaa luukun oikeaan kohtaan) mutta systeemi tuntuu olevan vikaherkkä ja kallis korjata.
Kysyin, että miksi sellanen arka järjestelmä pitää yleensä olla ja eikö itse voisi käsin pyörittää luukun oikeaan kohtaan eli ylöspäin?
Sanoi, että asiakkaat vaativat täydellisiä koneita ettei kynnet katkeile ja siksi valmistajien pitää suunnitella näitä vika-alttiita värkkejä ja samalla tuottaa ongelmia kuluttajalle jatkossa.
En tiedä ja muista sanoiko koneen toimivan enää ollenkaan jos se systeemi pettää mutta muistaakseni ei toimi.
Sivultatäytettävissä tätä ongelmaa ei ole mutta tietty tapauskohtaisesti valinnat.
Meillä ollut Italialainen Sanussi yli 12v. ja ainoa vika kun käynnistyskytkimen kynnet kului eikä merkkivalo enää syty kun kone on päällä,tinaamalla lisää ainetta auttaisi mutta ei ole jaksanut kun pelaa.
Lapset ovat 10 ja 15,koko heidän tuottama likapyykki vauvasta asti pesty samalla koneella eikä siis avattu kertaakaan,sivustatäytettävä.