Ostettiin makkariin borasin moment tapettia jossa iso 50 cm kuviokohdistus. Aloitin nurkasta ja kerkisin seinälle asentamaan kolme vuotaa ennenkuin aloin tarkemmin katsoa miten kuviokohdistus porrastaa. Ylhäällä kohdakkoin ja alhaalla heittää yli kolme milliä. Ekaksi luulin, että tapetti olisi venynyt seinällä, mutta kun laittaa vuodat kuivana lattiallakin puskuun niin sama ongelma esiintyy siinäkin. Eli tapetoijassa ei silloin ole vikaa.
Revin seinältä noi kolme vuotaa ja arvatkaa tuliko pohjamaalit tapetin mukana. Onneksi tuli pohjamaalattua kipsilevy, sillä muuten olisi tulleet kartongit mukana. Arvaatkaa onko nyt iloinen remontoija kirjoittamassa tätä vuodatusta?
Onneksi on yö välissä, että kerkiää pikkuisen rauhoittumaan ennenkuin menen aamulla vähän avautumaan liikkeeseen.
Revin seinältä noi kolme vuotaa ja arvatkaa tuliko pohjamaalit tapetin mukana. Onneksi tuli pohjamaalattua kipsilevy, sillä muuten olisi tulleet kartongit mukana. Arvaatkaa onko nyt iloinen remontoija kirjoittamassa tätä vuodatusta?
Onneksi on yö välissä, että kerkiää pikkuisen rauhoittumaan ennenkuin menen aamulla vähän avautumaan liikkeeseen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
saanut enimmät höyryt ulos;) Tietysti tunne on tympeä, kun huomaa tehneensä turhaa työtä. Ja kun työ viivästyy... Mainitsemasi tapetin laatu noin yl. on hyvä, joskin vikoja tapeteissa kuin tapeteissa välillä on. Liikkeelle tästä on turha "avautua", kannattaa tehdä reklamaatio. liikkestä viedään asia valmistajalle eteenpäin, ja jos palvelu pelaa, saat uudet tapetit täysin maksutta.
Aina kannattaa ennen tapetin laittamista seinälle tarkistaa, että ovat samaa tuotepainosta, väri täsmää, ei ole näkyviä virheitä.
Palautin kaikki tapetit ja liimat kauppaan. Liikkeessä asiaa tutki monta myyjää ja asiakasta ja kaikki sanoivat, että tapetti on viallista. Kun puhuin maahantuojan edustajan kanssa niin hän sanoi, ettei virheetöntä tapettia olekkaan. Ilmeisesti on vain hyväksyttävä jos kuvio heittää kanhden metrin matkalla viisi milliä. Tapetti muuten maksoi 37 € rulla, eli ei ihan halvimmasta päästä. Kun sanoin, että revin seinältä virheelliset tapetit pois niin tätä ei olisi missään tapauksessa saanut tehdä. Kun tapetin mukana tuli pohjat mukana niin olin tehnyt pohjatyöt virheellisesti. Eli maahantuojan selityksen mukaan asennus oli virheellistä ja pohjat tehty väärin, eli sain sellaisen kuvan, että maahantuoja pitää minua ihan idioottina.
Lopulta se kyllä suostui, että saan ottaa liikkestä uudet tapetit ja niistä ei kuulemma tarvitsisi maksaa mitään. SIIS EI VOI OLLA TOTTA, MEITÄ ASIAKKAITA PIDETÄÄN IHAN IDIOOTTEINA. Suosittelen, että välttäkää Väritukun toimittamia tuotteita.
Se on joskus sitä tyypillistä "ei meissä vikaa", eli olipas huonoa palvelua. Miksi sitten antoivat uudet tapetit maksutta, jos oli kerran sinun vika?;)