Koirallani tulee toisesta korvasta ajoittain rusehtavaa mönjää ja koiran korva kutiaa. Kannattaako viedä eläinlääkäriin vai auttaako joku kotikonsti?
Korvatulehdus?
7
5603
Vastaukset
- kannattaisi
Puhdista varovasti koiran korva. Tuleeko sitä ruskeaa mönjää joka päivä ja paljon? Jos tulee niin vie koira lääkäriin. Kuulostaisi korvapunkilta.
Kannattaa puhdistaa koiran korvat viikottain. Jos korva on vaan likainen ja likaa tulee paljon niin apteekeista saa hyviä korvanpuhdistusaineita!
t. luppakorvan omistaja - .....
vain toisen korvan kutina ja mönjä on paremminkin tulehduksen merkki kuin punkin, jolloin olisi molemmissa ja mustahkoa. kotikonstit ei auta, voi jopa pahentaa jos laitat puhdistusainetta korvaan josta koira raapinut tärykalvon rikki, tulehdus menee syvemmälle eikä tulehdusta mikään käsiapteekkitavara paranna muutenkaan. joten lääkärille ennenkuin tulehdus etenee sisemmälle.
- ___
kannattaa viedä lääkäriin.saa korvatipat,niin tulehdus paranee,jatkossa viikottainen korvien tarkistus ja puhdistus jos on aihetta.
- JA PIAN!!!
Koirallasi on korvatulehdus tai korvapunkkeja. Mitä pidempään pitkität ja ihmettelet, sen pahemmat ovat seuraukset. Onko koirasi luppakorvainen tai karvakorva? Oletko laiminlyönyt korvien säännöllisen puhdistuksen/ karvojen nyppimisen korvista?
- Danuska
Korvia kannattaa putsata apteekista saatavalla epicortilla, (max 4 pv putkeen, koska ärsyttää korvan ihoa) ja laittaa esim. dactakortia (naisten hiivatulehdusvoide)korviin, ensin viikon ajan 2 krt päivässä, ja sitten vielä viikko 1 krt päivässä...ainakin tämä tepsi meillä...koiralle määrättävät korvatipat ovat yleensä reseptilääkkeitä, mutta tätä hiivatulehduslääkettä saat ainakin ilman reseptiä...
- Epi-Otic
ja jos ei auta, niinkuin vähän epäilen jos pidempään oirehtinut, niin samantien tohtorille.
- korvakipuinen
Yhdyn aiempiin kirjoittajiin ja sanon, että mene ihmeessä mahdollisimman pian eläinlääkäriin! Se on aivan järkyttävää jos korvatulehduksen päästää pahaksi! Paljon helpommalla pääset kun puutut asiaan niin pian kuin mahdollista. Itsellänikin on usein ollut korvatulehdus ja voin sanoa että se on mahdottoman tuskallinen vaiva ja toivon että yksikään eläinparka ei joutuisi kärsimään niistä kivuista ihmisen piittaamattomuuden vuoksi. En tarkoita että sinä ollisit piittaamaton, vaan tiedän tapauksen jossa koiran korvatulehdukseen ei ole puututtu :(
Tuosta korvien hoidosta vielä sanoisin, että korvia ei kannata kaivella ja putsailla turhaa, mikäli ovat puhtaat, siistit ja tuoksuvat "raikkaalle" Turha kaivelu voi vain ärsyttää korvia. Suosittelisin tietyn väliajoin korvien tarkastamista ja jos ovat likaiset ja tuksahtavat niin silloin kannattaa putsata ne hyvällä aineella hellävaroen. Ja tietenkin jos pitkäkarvainen rotu niin pitää karvat lyhyenä korvien seudulla, että tuulettuvat. Ja jos kyse luppakorvasta niin uinnin ja pesun jälkeen kunnon kuivaus ja tuuletus.
Toivottavasti koirasi saa avun vaivaansa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721892Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971643- 1411141
- 59668
- 198642
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6616Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako184531- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337442- 44438