Ainut vaihtoehto.....adoptio

Voinko mennä sairaalaan ja sanoa että haluan adoptio lapsen vaikka nyt venäjältä????Lähteekö asia siten eteenpäin?
Miten pitkään saisin haikaraa odotella?? Onko jollakín tietoa??Niin ja onko ajalla väliä jos haluun vasta syntyneen...
31244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Otapa ensin selvää mitä adoptio tarkoittaa...

Äänestä

Soittele kotikunnan sosiaalivirastoon antavatko adoptioneuvontaa. Jos ei, niin Pelastakaa Lapset ry sen tekee.
Kotiselvitys kestää minimissään puoli vuotta, mutta nykyään neuvontaan pääsy kestää melkein sen verran. Sitten haet (kansainvälistä) adoptiolupaa adoptiolautakunnalta ja paperit lähtevät kohti valitsemaasi maata.
Eri maissa lapsitiedon saaminen ja lapsenhakumatkalle pääseminen kestää eri aikoja. Venäjältä ei pieniä vauvoja taida tulla, pyrokratia vie paljon aikaa.

Äänestä
  • sijaislapsi,niitä on vauvoina tarjolla.Pahalta tuntui katsella lastenkodissa vastasyntynyttä vauvaa.Lapsen paikka olis perheessä,eikä lastenkodissa.Eikä odottaminen kestä niin kauaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kattohaikara74 kirjoitti:

Voinko mennä sairaalaan ja sanoa että haluan adoptio lapsen vaikka nyt venäjältä????Lähteekö asia siten eteenpäin?
Miten pitkään saisin haikaraa odotella?? Onko jollakín tietoa??Niin ja onko ajalla väliä jos haluun vasta syntyneen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu