Tiskarin pumppu jää käymään

Noin 2 v. vanhan Bosch-tiskikoneen poistopumppu jää käymään pesun jälkeen tuntikausiksi, jos konetta ei sammuta virtakytkimestä. Kone kyllä tyhjenee vedestä mutta pumppu jatkaa käyntiään. Mikähän on vikana? Koneessa on kai joku systeemi, joka nuuskii sitä onko kone tyhjentynyt.
2394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kone on niin sanotussa tulvatilassa, eli vettä on väärässä paikassa. Ja tulvakytkin herjaa. Aukaise sivupelti, oikeapuoli, ja tarkista onko pohjalla vettä, jos on, kuivaa ja tarkista mistä se vesi sinne tulee.

Äänestä
  • Kiitos vihjeestä, ei kuitenkaan osunut oikeaan. Avasin sivupellin eikä koneen pohjalla näy merkkiäkään vedestä.

    Lisää vihjeitä otetaan vastaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bosch kirjoitti:

Noin 2 v. vanhan Bosch-tiskikoneen poistopumppu jää käymään pesun jälkeen tuntikausiksi, jos konetta ei sammuta virtakytkimestä. Kone kyllä tyhjenee vedestä mutta pumppu jatkaa käyntiään. Mikähän on vikana? Koneessa on kai joku systeemi, joka nuuskii sitä onko kone tyhjentynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu