Millainen olisi oikeanlainen raapimapuu iäkkäälle kissarouvalle? Ja mistä sellaisia saa?
Millainen raapimapuu?
2
373
Vastaukset
- Antero..
Vaikkapa pätkä lautaa johon on kiedottu ympärille kirpputorilta ostettua räsymattoa. Saa tehtyä omatoimisesti ja toimii.
Jos ostat lemmikkieläinkaupasta tai jostain marketista raapimapuun, pitäisi sen olla niin pitkä, että kissa pääsee ojentumaan suoraksi puuta vasten aamuvenyttelyissään. Meillä kissat toki raapii kynsiään raapimapuuhun niinkuin kuuluukin, mutta kun on korkeampi ja "virikkeellisempi" raapimapuu, se on myös kiva leikkipaikka. Varsinkin kun kissoja on kolme, siinä leikitään "vuorenvallottajaisia", mutta siinä myös nukutaan. Välillä ahtaudutaan kaikki kolme samalle tasanteelle, välillä ovat kaikki eri kerroksissa.
Meidän raapimapuu on päällystetty jonkinlaisella köydellä ja olen siitä laittanut roikkumaan leluja, jotka on tosi kivoja varsinkin silloin jos joku kissoista on yksin hereillä eikä ole muita leikkikavereita. Nämä lelut toimii hyvin ajanvietteenä ja muut saa nukkua rauhassa.
Valmiit telineet tietenkin maksaa aika paljon, mutta niissäkin on isoja eroja. Katso vaan, että saat tarpeksi tukevan jos ostat korkeamman puun. Kovassa vauhdissa saattaa korkea väkkärä kaatua jos kissalla on painoa ja jos puuta ei ole tuettu mihinkään ja se on liian hentorakenteinen.
Sanoit, että kissasi on jo vanha rouva. Jos hän on kuitenkin terve, kyllä hän innostuu leikkimään vaikka sitten hiukan harvemmin kuin pentukissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.182572Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162081909Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591589Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021521Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491446Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1981289- 961216
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511105Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171015Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako136878