Loskalumen paakkuuntuminen pyöräkoteloihin

Zafira B

Tänään ensimmäinen kunnon loskalumikeli. Uuden Zafiran pyöräkoteloihin paakkuuntuu lumi aika lailla. Koko pyörän ja lokasuojan väli ummessa ja pyörä laahaa lumipaakkua eikä etupyörät oikein mahdu kääntymään raastamatta koko pyöräkotelon ympäröivää lumipaakkua. En tiedä pahentaako jälkiasennuksena laitetut kuraläpät asiaa. Onko muut huomanneet saman vai onko tämä kaikkien nykyautojen ongelma, kun vakiorenkaatkin ovat leveät ja isohalkaisijaiset ja renkaan ja lokasuojan väliin jää vain kapea rako jonne lumi paakkaantuu? Ei tälläisiä kökköjä ole tullut aikaisimmilla Opeleilla, mutta niissä vapaata tilaa on ollut enemmän pyörän ympärillä.

3

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zavira

      se on, mutta lähes kaikkien autojen ongelma. Apua voisi olla siitä että suihkuttaa airosoli silikonia pyörän koteloihin, kannattaa ainakin kokeilla.

      • jo A mallissa

        Edellisessä A Zafirassa laitoin etupyörien "roiskelootat" kahteen kertaan takaisin paikoilleen sellaisilla laajenevilla muovipropuilla. Tippuivat loskakelillä jääpaakun mukana tielle.
        Tällä viikolla olisi käynyt sama juttu B mallille, jos olisin ne siihen ostanut.


    • Breakki

      Pahimmat lumet/loskat kannattaa irroittaa ajon loputtua vaikka lumiharjalla tökkäisemällä, sitten kun loska jäätyy kovaksi jääksi voi autoon tulla vaurioita kun rengas ottaa kiinni jäähän käännöksessä tai joustossa.
      Mitä itse olen seurannut, ongelma on kaikissa autoissa tälläsillä loskakeleillä, tietysti leveä rengas ja ahdas pyöräkotelo pahentaa vielä tilannetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1600
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1134
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe