Tänään ensimmäinen kunnon loskalumikeli. Uuden Zafiran pyöräkoteloihin paakkuuntuu lumi aika lailla. Koko pyörän ja lokasuojan väli ummessa ja pyörä laahaa lumipaakkua eikä etupyörät oikein mahdu kääntymään raastamatta koko pyöräkotelon ympäröivää lumipaakkua. En tiedä pahentaako jälkiasennuksena laitetut kuraläpät asiaa. Onko muut huomanneet saman vai onko tämä kaikkien nykyautojen ongelma, kun vakiorenkaatkin ovat leveät ja isohalkaisijaiset ja renkaan ja lokasuojan väliin jää vain kapea rako jonne lumi paakkaantuu? Ei tälläisiä kökköjä ole tullut aikaisimmilla Opeleilla, mutta niissä vapaata tilaa on ollut enemmän pyörän ympärillä.
Loskalumen paakkuuntuminen pyöräkoteloihin
3
2562
Vastaukset
- zavira
se on, mutta lähes kaikkien autojen ongelma. Apua voisi olla siitä että suihkuttaa airosoli silikonia pyörän koteloihin, kannattaa ainakin kokeilla.
- jo A mallissa
Edellisessä A Zafirassa laitoin etupyörien "roiskelootat" kahteen kertaan takaisin paikoilleen sellaisilla laajenevilla muovipropuilla. Tippuivat loskakelillä jääpaakun mukana tielle.
Tällä viikolla olisi käynyt sama juttu B mallille, jos olisin ne siihen ostanut.
- Breakki
Pahimmat lumet/loskat kannattaa irroittaa ajon loputtua vaikka lumiharjalla tökkäisemällä, sitten kun loska jäätyy kovaksi jääksi voi autoon tulla vaurioita kun rengas ottaa kiinni jäähän käännöksessä tai joustossa.
Mitä itse olen seurannut, ongelma on kaikissa autoissa tälläsillä loskakeleillä, tietysti leveä rengas ja ahdas pyöräkotelo pahentaa vielä tilannetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241600
- 1251134
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161081- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838