Minulla on Zodiak PA ja ärsyttää sen tapa pätkiä tulevaa viestiä. Sen huomaa etenkin jos porukkaa on koolla ja radiot auki usealla viesti katkeaa ja osa tulee toisten puhelimesta ja osa omasta. metsässäkin kuulee pätkivää sanomaa ja osa jää kuulematta. Tietenkin katve voi aiheuttaa pätkimistä mutta oudon toiminnan huomaa juuri silloin kun on useita puhelimia lähekkäin. Löytyykö markkinoilta puhelin joka ei tätä tee???
WHF
Pätkii
5958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin ei pätki.
Lopeta se WHF:n käyttö ja siirry VHF:ään. Helpottaa varmasti.
No tuliko hyvä mieli? Niinkuin nimimerkki kertoo mullakin jo pätkii sori vaan. Ajattelin että sais ihan oikean vastauksenkin. Tuskin olet hirven metsästäjä vaan pil(k)-un viilaaja!
Hommasin erätukun jahtipuhelimen. Se on tominut ainakin vielä hyvin ja tehokin on riittänyt mainiosti.
Mikäli muilla on jahtipuhelimia käytössä, kuulisin kokemuksia onko toiminut.
kiinni. Olen pannut merkille, että joskus kuuluu omasta ja joskus kaverin puhelimesta, kun ollaan lähekkäin. Pätkimistä tapahtuu joka päivä. Syitä on niin paljon että ei viitsi luetella.