Mietityttää hieman, kun lukee noita juttuja eri LTO-laitteiden jäätymisistä talviaikaan, ja sulatuksesta mahdollisesti aiheutuvista pätkimisistä.
Meille IV/LTO-kone tullaan asentamaan kodinhoitohuoneeseen, eli lämpimiin sisätiloihin. Jotenkin vain tuntuu, että jos laite on talvellakin 20 asteisessa tilassa, niin ei pitäisi jäätyä, oli sitten laite mitä merkkiä hyvänsä.
Valottakaapas nyt, hyvät immeiset! Olenko ihan pihalla?
Meille IV/LTO-kone tullaan asentamaan kodinhoitohuoneeseen, eli lämpimiin sisätiloihin. Jotenkin vain tuntuu, että jos laite on talvellakin 20 asteisessa tilassa, niin ei pitäisi jäätyä, oli sitten laite mitä merkkiä hyvänsä.
Valottakaapas nyt, hyvät immeiset! Olenko ihan pihalla?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Katsos kun sitä poistoilmaa jäähdytetään ulkoilmalla ennenkuin puhalletaan pihalle. Samalla tuo jäähdytykseen käytetty ulkoilma lämpenee ja se puhalletaan sisälle. Sitä kutsututaa lämmöntalteenotoksi.
Ongelmana on että poistoilman kosteus tiivistyy kennoon ja jäätyy. Kuinka lämpimässä tilassa laite on, ei ole juurikaan merkitystä jäätymiseen kun laitteen sisällä kulkee pakkasilmaa.
koneen jälkilämmityspatteri auttaisi asiaa...??
jos se on esim. sähköinen tai kytketty patteriverkkoon tai lattialämm. vastaavaan..siis lämmitys on päällä.
Jäätyykö kenno...silti...
Jälkilämmitys vain jälkilämmittää ilman. Patteri sijaitsee viimeisenä koneessa ennenkuin ilma lähtee huoneisiin. Esilämmityspatteri vaikuttaa jäätymiseen. Se lämmittää ulkoilmaa ennen kennoa.
Ei kaikki koneet pätki.
Itselläni Enervent Pingvin pyörivä härveli....ei mitään ongelmia.
Ei pätkikään.
Itselläni SunAir, pysyy paikallaan - hyvin pelaa, ei edes levitä paskan hajua ympäri taloa.
Ei levitäkkään
Meillä on myös Ilton kone kodinhoitohuoneessa. Laitteen yläpuolelle putkien päälle laitettiin noin metri villaa. Kuuden vuoden aikana ko. kone ei ole koskaan jäätynyt. En tiedä onko tuloilmanotto koskaan katkennut. Itse en ole sitä ainakaan koskaan huomannut. Kone saa jatkuvasti kiertoilmaputken kautta lämmintä ilmaa takalta. Sitä lämmitetään joka päivä talvella.
Oletko huomannut levittääkö kiertoilmaputki takan lämpöä muihin huoneisiin, vai jääkö hyöty ilmakoneen lämmitykseen?
valloxi eikä ole jäätynyt...ainakaan ei silleen että olisin huomannut.
Kusee kyllä kondenssivettä poistoyhteen kautta rakentamaani "välisäiliöön" ja sitä kautta viemäriin.
Tuloilman pätkimistä en ole pistänyt merkille kun en jaksa kytätä konetta niin kauan.
Omassa valloxissa on tuloilman etulämmitysvastus joten purkki ei jäädy.
ettei tuota taas voi nauramatta lukea.
Ensin tehdään laite, jolla otetaan lämpöä talteen. Tarkoituksella tehdään kuitenkin niin huono, että se tarvitsee jälkilämmityksen. Kun siitä tulikin vielä huonompi ts se lämmöntalteenotto ei toimikaan silloin kun sitä eniten tarvitaan, paikataan sitä myös etupuolelta. Muuten OK mutta se samalla leikkaa lto:n hyötysuhdetta.
Laitteessa on vielä kehittämisen varaa, voisi esim lämmittää sähköllä poistoilmaa ennen lto:ta.
Vasta sitten kun lämmitetään sähköllä myös jäteilmaa luultaasti tyhmimmätkin levysiirrinfanit heräävät.