Tervehdys,
tarve olisi tummentaa hiukka taivaanrantaa vaan milläpä teen, en löydä gradual-filsua valikoimasta...
tumma taivas
5
715
Vastaukset
- niitä saa
http://www.digitarvike.fi/products.php?g1=4902e4&g2=e41f15
huoks.- ioouijhop
Ei se oikein noilla onnistu. Cokin on parempi, koska sillä siirtymäkohtaa voi muuttaa. Tosin, oikeasti kannattaa käyttää polaroivaa suodatinta ja noita graduaaleja vain silloin jos se ei polaroivalla onnistu. Voi niitä käyttää yhdessäkin.
Kysymys kuitenkin koski ilmeisesti jälkikäsittelyä:
taivas on vähän kankala, koska sävyjä puuttuu sieltä missä on kokonaan puhki. Siis tummentamalla saa tasaista sävyä, jossa näkyy raja.
Taivaan voi vaihtaa johonkin sopivampaan, mutta sävyjen on syytä olla lähellä alkuperäistä. - fiilistelijä
ioouijhop kirjoitti:
Ei se oikein noilla onnistu. Cokin on parempi, koska sillä siirtymäkohtaa voi muuttaa. Tosin, oikeasti kannattaa käyttää polaroivaa suodatinta ja noita graduaaleja vain silloin jos se ei polaroivalla onnistu. Voi niitä käyttää yhdessäkin.
Kysymys kuitenkin koski ilmeisesti jälkikäsittelyä:
taivas on vähän kankala, koska sävyjä puuttuu sieltä missä on kokonaan puhki. Siis tummentamalla saa tasaista sävyä, jossa näkyy raja.
Taivaan voi vaihtaa johonkin sopivampaan, mutta sävyjen on syytä olla lähellä alkuperäistä.kyllähän niitä kaupasta saa ja repussa olisi ollut vielä lähempänä.. vaan kysymys on tosiaan post-työstä. Taivas on punainen, haluaisin vaan hiukka tummentaa sitä ihan neutraalilla harmaalla ja juuri tuolla fotarilla. 7.0
- kuule!
fiilistelijä kirjoitti:
kyllähän niitä kaupasta saa ja repussa olisi ollut vielä lähempänä.. vaan kysymys on tosiaan post-työstä. Taivas on punainen, haluaisin vaan hiukka tummentaa sitä ihan neutraalilla harmaalla ja juuri tuolla fotarilla. 7.0
kokeile ihmeessä sävynsäätöjä...
huoks.. - niinpä...
kuule! kirjoitti:
kokeile ihmeessä sävynsäätöjä...
huoks..Se on vähän eri juttu se sävyn säätö, kiitos vaan vinkistä:) Vaan kun idea olis saada harmaa-maskaus haluamalleen kuva-alalle (horisonttiin) niinkuin käytettäessä graduaalifilsua (graduaal ND3 tai ND6)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2777361SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2763866Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti443748"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2882677Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa302065Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä322059SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611981Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1361968Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401937Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää151755