Tyhmänä kyselen

Miten silloin pärjättiin kun ei tehty salaojia, routasuojista puhumattakaan?
Entä jos jäätyy hieman perustusten alla, niin eiköhän se sula ja laske taas entiselleen?
Nyt on rautaa perustuksissa ja on ajettu kovat murskeet perustusten alle ?
3745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ennen maalaistalot rakennettiin parhaalle paikalle pellon viereen hiekka-, sora- tai moreeniharjanteelle. Jos moreeni hieman routi, niin ei haitannut, koska perusmuuri oli irtokivistä eikä hirsirakenteiden elämistä pidetty huonona asiana. Taloissa ei ollut sähköjohtoja, viemäreitä eikä vesijohtoja, jotka olivat vaurioituneet rakennuksen liikkuessa.

Vanhat kaupungit perustettiin samalla periaatteella hyville kantaville rakennusmaille: eihän esim. Turunlinna painu mihinkään, vaan ongelma koskee uudempaa rakennuskantaa. Useissa taloissa on myös koksikellari, joten routa ei pääse perustusten alle.

Havaintona voi myös todeta, että kaupunkien parhaat rakennusmaat löytyvät yleensä hautausmailta ja niiden läheisyydestä. Hiekkaa ja hienoa soraa kun on ollut mukava lapioida aikoinaan ennen koneaikakautta.

Äänestä
  • Kyl turu linnakin on painunu muttei painu enää. 70-luvulla Vesto lykkäs muurien alle betonipaalua metrin pätkissä.
    Linnan paksut kivimuurit on tehty jonkinnäköisen hirsi/kiviarinan päälle. Muurit ovat painuneet muutaman metrin. 70-luvulla paikalla oli avovankilan työmaa (kaikki rattijuopot eivät rakentaneet lentokenttää Seutulaan). Maa (joka haisi todella hirveälle) kaivettiin muurinpätkän alta pois, tehtiin bet.antura ja paalutus anturan alle, betonipaalun pätkä lykättiin syvyyksiin hydr.tunkilla. tekun aikana häytiin sitä ihmettelemässä, joten muistikuvat ovat hatarat mutta asiastani olen varma.

    Äänestä

Jos oltiin kostealla paikalla, niin haisteltiin hometta.
Routa ei pahemmin vaivannut, koska alapohjasta vuoti paljon lämpöä maahan. Nyt kun rakennukset ovat paremmin eristettyjä, niin routasuojaukseen kannattaa kiinnittää huomiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten ennenvanhaan talot sä... kirjoitti:

Miten silloin pärjättiin kun ei tehty salaojia, routasuojista puhumattakaan?
Entä jos jäätyy hieman perustusten alla, niin eiköhän se sula ja laske taas entiselleen?
Nyt on rautaa perustuksissa ja on ajettu kovat murskeet perustusten alle ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu