Osaisiko joku vastata mitä eroa on myymäläpäälliköllä, myymälänhoitajalla ja myymälän vastaavalla? Lähinnä kiinnostavat termien takana olevat mahdolliset palkkaerot ja erot työtehtävissä ja vastuissa. Työskentelen vaatekaupassa. Kiitos jo etukäteen :)
Myymäläpäällikkö, vastaava ym
7
9200
Vastaukset
- tällaisia eroja
Myymäläpäällikkö on isomman myymälän pomo, jonka alaisuudessa voi olla tavararyhmävastaavia, kuten hevi-tavarat, kosmetiikka, vaatetus jne. Myymäläpäälliköksi kutsutaan myös kalustefirmojen pomoja. Myymälävastaava voi olla pienemmän kaupan esimies, esim. elintarvikeliike (siwa), jossa vain yksi osasto. sitten on vielä vastaavia tavarraryhmän esimiehiä tai osastonhoitajia, jotka työskentelevät myymäläpäällikön tai tavaratalon johtajan alaisuudessa, kuten alussa kerroin. Palkka määräytyy budjetin ja tuloksen mukaan. Mitä suurempi myymälä ja budjetti, sitä suurempi budjetoitu palkka. Palkka on siis "sidoksissa" vastuun määrään. Tulosvastuussa oleva päällikkö on ajan myötä kyllä entinen päällikkö, jos ei kauppa käy. ei mikään helppo homma, mutta mielenkiintoinen ja palkitseva,kun hommansa osaa.
- Ihan pihalla
Kiitoksia vastauksesta.
Ihmettelen kyllä asiaa siksi että firman eri toimipaikoissa myymälää "johtavat" ihmiset ovat eri nimikkeellä töissä. Siksi mietin palkkaus- ja vastuukysymyksiä..
Itselleni on tarjottu eräästä toimipaikasta myymälävastaavan paikkaa vaikka tällä hetkellä siellä on käsittääkseni myymäläpäällikkö joka ainakin osittain siirtyy muihin tehtäviin.
Viilataankohan minua linssiin kaikkien näiden nimikkeiden muodossa? - se on
siwassakin...Ei myymälävastaava tai myymälänhoitaja.
-Rintapielestä lukenut- - riippuu
se on kirjoitti:
siwassakin...Ei myymälävastaava tai myymälänhoitaja.
-Rintapielestä lukenut-...paikkakunnasrta, myymälän koosta ja myynnistä, millä nimikkeellä on. Täällä maaseudulla pienessä Siwassa on myymälänhoitaja. Periaate kuitenkin on, että vastuussa olevan päällikön palkka määräytyy myyntibudjetin/tuloksen mukaan.
- Ihan pihalla
riippuu kirjoitti:
...paikkakunnasrta, myymälän koosta ja myynnistä, millä nimikkeellä on. Täällä maaseudulla pienessä Siwassa on myymälänhoitaja. Periaate kuitenkin on, että vastuussa olevan päällikön palkka määräytyy myyntibudjetin/tuloksen mukaan.
Mutta onko nimikkeiden välillä eroa? Kun siis nykyisin kyseisessä myymälässä on myymäläpäällikkö ja uudesta ollaan sinne leipomassa jotain myymälävastaavaa? Että vaikka työnkuva on ihan sama molemmilla niin onko palkassa eroa?
- se palkka
Ihan pihalla kirjoitti:
Mutta onko nimikkeiden välillä eroa? Kun siis nykyisin kyseisessä myymälässä on myymäläpäällikkö ja uudesta ollaan sinne leipomassa jotain myymälävastaavaa? Että vaikka työnkuva on ihan sama molemmilla niin onko palkassa eroa?
Palkkahan riippuu ihan työsopimuksesta. Myymälän esimies on yleensä kuukausipalkkainen ja myös nauttii parempaa palkkaa. Myymälävastaavat ovat usein tuntipalkkaisia ja saavat myös huonompaa palkkaa. Usein näissä firmoissa juuri huijataan ihmiset myymälävastaaviksi tai myymälänhoitajiksi ja heille sysätään sitten kaikki vastuu, vaikka palkkaus onkin aivan perseestä. Ja tyhmät työntekijät eivät sitten tajua vaatia palkkaustaan oikealle tasolle, jota työn vaativuus/vastuu edellyttäisi - ovat vain tyytyväisiä kun saavat "hienon tittelin".
Taidan kyllä aavistaa mistä vaateliikkkestä kirjoitat. Siinä firmassa ei lakeja paljoa kunnioiteta ja työntekijät pidetään kurissa alistamalla ja uhkailemalla.Työntekijät ovat vain pelinappuloita ja pomot kylmäverisiä, tunteettomia, psykopaatteja.
Suosittelisin työpaikan vaihtoa. - Se on
riippuu kirjoitti:
...paikkakunnasrta, myymälän koosta ja myynnistä, millä nimikkeellä on. Täällä maaseudulla pienessä Siwassa on myymälänhoitaja. Periaate kuitenkin on, että vastuussa olevan päällikön palkka määräytyy myyntibudjetin/tuloksen mukaan.
myymäläpäällikkö kaikissa siwoissa :) nimim. Siwan työntekijä & myyläpäällikköharjoittelija :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053163GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!331011- 67878
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 45847
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831