Nuohooja vai palotarkastaja?

Takka ois tekemässä tuloaan ja tarvitsemme jonkun tarkistamaan hormin kunnon. Onko ihan sama, käykö tarkastuksen tekemässä nuohooja vai palotarkastaja? Onko hinnoissa tmv. eroja? Vai voiko huoletta vain varata sen, kumman noista ensin kiinni saa? Ovatkohan pääkaupunkiseudulla kuinka kiireisiä eli millaisellakohan aikataululla ennättävät soitosta käymään?
73473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sulla ilmeisesti on toimenpidelupa tai rakennuslupa siihen takkaan ja niinpä siinä on varmaan määrätty toimitettavaksi hormikatselmus. Palotarkastaja on viranomainen, joka sen voi tehdä ei nuohooja. Eli soitto vaan kuntasi palotarkastajalle. Se ei maksa mitään.

Äänestä

Niin, se olisi kannattanut tehdä samalla, kun tarkastutit, riittääkö rakennuksen perustus uudelle takalle.

Äänestä

Niin, se olisi kannattanut tehdä samalla, kun tarkastutit, riittääkö rakennuksen perustus uudelle takalle.

Äänestä

edes tarkasta hormin kuntoa eli nuohooja pitää olla. Olettaen että kyseessä vanha hormi johon nut uusitaan tai laitetaan takka jolloin rakennuslupaa ei tarvita.

Äänestä

Taitaapi olla hiukka kaupungista kinni. Kyllä palotarkastajan pitäisi peri-aatteessa käydä tekemässä hormitarkastus (maksuton). Jos nuohooja käy niin se on maksullinen. Jos talo palaa ja tarkastaja käynyt niin menee valtion pussista. Jos nuohooja käynyt niin menee nuohoojan vakuutuksesta tai takataskusta. Tuolla itä-Suomessa on ykksi palotarkastaja joka ennempää istuisi kirjoituspöytänsä takana kuin kiipeilisi talojen katolla.

Äänestä

Itse laitoin vanhaan taloon ja siis vanhaan hormiin uuden takan. Soitin palotarkastajalle ennen aloitusta ja hän kehoitti kutsumaan nuohoojan. Tilasin nuohoojan nuohoamaan röörit ja samalla katsastamaan onko hormit siinä kunnossa, että takka passaa laittaa.

Nuohooja teki normaalin nuohouksen ja samalla tarkasti hormit. Ei siinä sen kummempaa ja meni ihan normaalilla nuohoustaksalla.

Ei kunnan palotarkastajat viitsi paskasia omakotitalon hormeja lähteä syynäämään.

Äänestä
  • Jotenkin tuo edellinen vastaus menee järkeen, oishan siinä melkoinen urakka, jos yks tarkastaja kävis kaikki ison kaupungin yksittäiset takat läpi...soittamalla esim. nuohoojalle, kylläpä nämä miehet ammattiinsa liittyvät lupa ym. asiat tietää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekemään tarkistus kirjoitti:

Takka ois tekemässä tuloaan ja tarvitsemme jonkun tarkistamaan hormin kunnon. Onko ihan sama, käykö tarkastuksen tekemässä nuohooja vai palotarkastaja? Onko hinnoissa tmv. eroja? Vai voiko huoletta vain varata sen, kumman noista ensin kiinni saa? Ovatkohan pääkaupunkiseudulla kuinka kiireisiä eli millaisellakohan aikataululla ennättävät soitosta käymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu