Olen pyytänyt lähetettä transtutkimuksiin. Tänään sain sen lääkäriltä, mutta se on osoitettu kotikaupunkini Turun Tyksin transtutkimuksia tekevälle psykiatrille. Meniköhän nyt juttu ihan oikein? Minä kun olen ymmärtänyt, että vain Tays ja Hus ovat oikeutettuja noita tutkimuksia tekemään.
Transtutkimuksen tekijöistä
Joelli
151031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olen kuullut, että Turussa rikotaan lakia tuolla tavalla. Turussa on nimittäin joku ex-transryhmän lääkäri, jolle lykätään herkästi sellaiset epävarmat tapaukset. Tämä on translain vastaista, sillä lähetteen täytyy mennä automaattisesti joko TAYSiin tai HYKSiin transryhmälle, eikä kenellekään muulle, sillä muilla ei ole oikeutta tehdä transtutkimuksia saati antaa diagnoosia!
Valita asiasta, ja ota vaikka yhteyttä potilasyhdistys Trasekiin, josta saa lainopillista tukea.
lähete lähtee sieltä eteenpäin.
Entäpä jos ei lähdekkään ja miksi tehdä tuollainen turha mutka matkaan? Tarkoittaako se sitä, että ensin joudun jonkun psykiatrin tutkittavaksi Tyksiin? Eikö lähete kuuluisi osoittaa suoraan Hyksiin tai Tayssiin?
Sano, että lähete oikeeseen paikkaan ja nopeasti tai tulee yhteydenotto potilasasiamieheen.
Joka tapauksessa turhiin tutkimuksiin mennee pahimmillaan useampi vuosi. Jos sitten paikallinen psykiatri toteaa ettei ao. ihminen ole mikään todellinen TS, lähete ei lähde koskaan.
Ellei valittamalla lähete lähde heti eteenpäin, niin käy hakemassa uusi lähete yksityiseltä yleislääkäriltä. Hänellä ei pitäisi olla mitään intressejä kierrättää paikallisen psykiatrin kautta. Sairaanhoitopiiri voi kyllä yrittää pistää kapuloita rattaisiin eikä kirjoita heti maksusitoumusta.
Suomessa on noita transuja vaan ehkä 2% ja ne vähät hilluu täällä. Mäkin voin tutkia sun trans sopivuuden vaikka en tohtori olekaan.
Ihan uutta tietoa mulle, että ts-ihmisiä olisi Suomen väestössä noin iso määrä 2%.
No, aina oppii. Onneksi täällä käy noin hyvin asiaan perehtyneitä sivistyneitä ihmisiä.
Eiköhän juuri tämä paikka ole transihmisille tarkoitettukin. Sinua aihe ainakin näyttää kovin kiinnostavan, kun oikein osaat prosenttimääränkin näin pienen kansan transsukupuolisten määrästä esittää. Taidat itse siis lukeutua tuohon mainitsemaasi 2%, kun näytät täällä hilluvan. Lol.
kaukana siitä kuule
sitten hillut?
Hain transtutkimuksiin ja aluksi tarjosivat mielenterveystoimistoa ja sitten kattavaa psykiatrista tutkimusta TYKSIssä ja samalla kieltäytyivät laittamasta lähetettä HYKSiin tai TAYSiin. Olettivat transtutkimuksen vaativan puolenvuoden mittaisen psykiatrisen konsultaation. Se konsultaatio joka asian tiimoilta tapahtuu, niin tapahtuu HYKSin tai TAYSin psykiatrisen avo-osaston transtukiryhmän toimesta. Kenelläkään muulla ei ole oikeutta saati ammattitaitoa diagnosoida trans-sukupuolisuutta. Esim. TYKSin diagnosointi on vain ajan ja rahan tuhlausta transtukipisteen mukaan. Minä sain lähetteeni oltuani yhteydessä transtukipisteen Maarit Huuskaan, joka kehoitti vaatimaan lähetettä viralliselle transtukiryhmälle ja jos en tulisi lähetettäni saamaan, niin hän olisi laatinut puolestani valituksen, jonka jälkeen lääkärit olisivat saaneet moitteita ja minä lähetteeni.
Suosittelen sinulle samaa. Ota yhteyttä [email protected] jonka jälkeen voit hyvillä mielin ilmoittaa asiaasi käsitelleelle lääkärille, että hän laittaa lähetteen oikeaan osoitteeseen tai itkee ja laittaa. Näin toimin itse sillä tuloksella, että lähetteeseen oli kirjattu, etten koe sukupuolista ristiriitaa sillä hetkellä = kosto asianmukaisesta vaatimuksesta. Otin asian heti puheeksi virallisessa transtukiryhmässä ja nyt kun olet sinäkin jo ajautunut poikkiteloin lääkäreiden kanssa, niin suosittelen samaa.
ps. Ainoastaan virallisen transtukyhmän toiminnalla on merkitystä.
Turku on näköjään "liittynyt" näihin muutaman muun laittomasti toimivan sairaanhoitopiirin joukkoon. Olen myös kuullut ettei paikallinen potilasasiamies ymmärrä näistä asioista mitään kun hänelle valittaa tästä läheterumbasta. Näyttävät tulkitsevan hyvin "vapaasti" lakitekstiä ja pistävät sen perusteella tuohon puolen vuoden tutkimuksiin. Ehkäpä yrittävät tällä konstilla säästää sairaanhoitopiirin rahoja ettei epävarmoja tapauksia päästetä lainkaan transtutkimuksiin. Varmaankin ne epäviralliset tilastot läpimenosta on tehnyt tämän. Sairaanhoitopiirin mielestä on rahan tuhlausta kun joka toinen ei saakaan transdiagnoosia.
Rahalla asiaa tuskin kykenee perustelemaan, koska asian hoitaminen ei ole sen kallimpaa HYKSissä taikka TAYSissä kuin Turussakaan ja totuushan on, että Turku käsitteenä on sama asia kuin Turun ympäristökunnat. Kuluja syntyy vain matkoista, jotka pääsäntöisesti korvataan omavastuuosuuden jälkeen KELAsta. Transtukipisteen mukaan Turun toiminta on kallista siksi, ettei Turkulaisilla ole pätevyyttä diagnoisoida saati hoitaa trans-sukupuolisuutta ja on se Turun toiminta mitä lie, niin virallisesti rattaat alkavat pyörimään vasta Hesassa taikka Tampereella ja tuolloin kello alkaa virallisesti raksuttamaan surullisen kuuluisaa 6-24 kk tutkimusjaksoa.
Käsitykseni mukaan virallisentransryhmän yksi tavoite on myös antaa mahdollisuudeksi elää ilman käytännön raskaita ja lopulliseksi katsottavia hoitoja. Ei siis ole ihme vaikka osa transtutkimuksiin hakeutuvista tipuisikin kelkasta tutkimusten aikana.
Itse olen huolissani niistä transihisistä joille on jo syntynmyt erinäsiä ongelmia ja tämän lisäkis pitäisi vaatia ikeuksiebn toteutunmista taikka viivästyttää asianmukaiseen tutkimukseen pääsyä pitkälti. Mielestäni jonkin oikeusviranomaisen pitäisi siis puuttua ns. Turunryhmän toimintaan siitä huolimatta vaikka jollakin tk-lääkärillä olisikin käsitys Turunryhmän toimintaoikeuksista taikka valtuuksista.
laittamista jonnekin muualle kuin hkiin tai treelle?
Ainakin Päijät-Häme syynäilee ensin itse.