Sit kun vuosi yritystä takana ni pitääkö mennä eka tk-lääkärille että saa lähetteen eteenpäin vai voiko soittaa ajan suoraan väestöliiton klinikalle?
Vai hyötyyks mennä yksityisgynelle, tehdäänkö siellä vastaavia, mutta nopeemmin?
Kauanko Tampereella jonotusaika tutkimuksiin? Entä hoitoihin? Mitä ensin tutkitaan ja paljo maksaa??
-kiitos!-
Vai hyötyyks mennä yksityisgynelle, tehdäänkö siellä vastaavia, mutta nopeemmin?
Kauanko Tampereella jonotusaika tutkimuksiin? Entä hoitoihin? Mitä ensin tutkitaan ja paljo maksaa??
-kiitos!-
Vastaukset 3
Vanhimmat
Me odottelimme ½ vuotta ja sitten menimme tutkimuksiin yksityiselle. Siellä paloi rahaa n. 400 € (sis. naisen ultarat, verikokeet ja miehen sperma-analyysi x 2)ja saimme hyvän lähetteen tutkimustulosten kera, koska syy selvisi heti. Kutsu ensikäynnille HYKSiin tuli kuukauden päästä ja seuraavista kuukautisista hoidot alkavat eli ensi viikolla. Koko odotteluaika ensi huolesta tähän päivään siis n. 8 kk.
Jos naisella ikää on yli 35, ei kannata odotella vuotta. Täällä pääkaupunkiseudulla yli 38 vuotiaita ei enää oteta julkisen puolen hoitoihin mukaan.
perhesuunnitteluneuvolan kautta. Jos haluat julkiselle puolelle.
Heippa!
Kyselit Tampereen jonoja.. Eli meillä ooteltiin eka se vuosi täyteen. Vuosi sitten syyskuussa menin sitten terveyskeskuslääkärille asiasta. (Kävin kyllä kerran aikaisemminkin, mutta hän patisti tuolloin kotiin yrittämään.)
Omalääkäri laittoi lähetteen tays:iin väestöliittoon. Sieltä tuli kirje sit jonkun ajan päästä ja varsinaisiin tutkimuksiin päästiin tammikuun alussa.
Sen jälkeen toiminta oli nopsaa. Ainut mikä aiheutti odottamista oli oma hormoonitoiminta/kuukautiskierto. Tiettyjä tutkimuksia kun voi tehdä vaan jonain tiettynä päivänä kuukaudesta.
Mä voin ainakin suositella lämpimästi. En näe syytä lähteä ainakaan Tampereella yksityiselle sektorille maksamaan itseään kipeäksi.