Onko muilla ollut samanlaisia oireita? Mulle on tullut jo usean kuukauden ajan haavaumia alapäähän. Yleensä aina yhdynnän jälkeen. Lopetin e-pillerit kuukausi sitten, koska luulin oireiden johtuvan niistä. Mutta oireet eivät ole vielä hävinneet kokonaan, tosin ovat kyllä vähän helpottuneet. Sukupuolitautien mahdollisuutta ei pitäisi olla, koska olen parisuhteessa. Kysymys kuuluu voivatko oireet johtua hiivasta vaikka muita hiivan oireita ei ole? Vai johtuuko tämä e-pillereistä?
haavaumat alapäässä, hiivaako?
_toivoton_
1435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voi olla edelleen mahdollista, että pillerit aiheuttivat oireesi. Haavaumat limakalvoilla voivat johtua liian alhaisesta estrogeenista, koska se ohentaa ja kuivattaa alapään limakalvoja. Pillerien lopettamisesta on kulunut vasta hetki, ja hormonitomintasi ei ole vielä kohdallaan. Ovatko kuukautisesti tulleet normaalisti? Tiedätkö, oletko ovuloinut? Jos hormonisi eivät vielä toimi luonnollisesti, ei alapääsikään välttämättä parane. Odota vielä muutama kuukausi. Voit odotellessa kokeilla vaikka apteekin estrogeenirasvaa. Hiiva on epätodennäköinen aiheuttaja, jos muita oireita ei ole.