Ati Radeon 9800Pro:iin pitäisi saada uusi tuuletin. Yritin katsoa nettikaupoista mutta eipä näkynyt. Tarkoituksena siis jättää siili paikoilleen, ei alkaa virittelemään mitään hökötystä. Vai pitäisikö ostaa uusi näytönohjain? Suosituksia? Hintaa jotain päälle satkun max, agp.
Tuuletin
Hajosi
10453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei noita alkuperäisiä jäähyjä tai tuulettimia oikein mistään saakaan. Etenkään jos eivät ole standardimittaisia, kuten 9800Prossa. Joskus niitä näkee huuto.netissä myytävänä, mutta ne voivat olla yhtä "hyviä" kuin omasi.
Pistä jokin 92- 120mm hidas tuuletin siihen siilin päälle vaikka kuminauhoilla tai mielummin parista kulmasta ruuveilla, ei maksa paljoa. Sitten Atitoolilla tarkkailemaan lämpöjä.
Itse laitoin aikanaan juuri 9800Pron siilen tilalle Zalmanin passiivijäähyn, mutta silloin joutuu hieman askartelemaan. Omassa kopassa on näyttiksen kohdalla 120mm sivutuuletin, joten mitään ongelmia ei tullut. Zalman rajaa passiivisuuden ja lisätuuletuksen juuri tuohon 9800Pro:hon. Hintaa siilellä oli joku 25€.
http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=123&Itemid=30
Uusista näyttiksistä on tällä palstalla paljonkin juttua, mutta tuossa hintaluokassa ykkönen on Geforce 7600GS.
BeQuiet! Polar Freezer..piti ainakin testeissä näytönohjainta pari astetta viileämpänä kuin tuo Zallmannin passiivijäähy.
Itsellä tuo oli Geforce 4 TI4400:ssa kiinni ja piti viileämpänä kuin originaalijäähy [Tosin orkkisjäähyssä saattoi olla jotain vikaa, metelöi ainakin]
Juu, kiitti vastauksista. En kyl näe mitään mieltä ostaa vanhaan näytönohjaimeen jotain kolmenkympin coolerisysteemiä. Onkos toi 7600GS paljonkin tehokkaampi kuin toi vanha kortti?
Zalmanin etuna on puolestaan sen saatavuus ja universaali sopivuus.
Polar Freezeri oli ykkösvaihtoehtona itselläkin, mutta silloin aikoinaan se oli vakidiileriltä loppu.
Noh, niiden coolereiden asentelu on osa harrastusta nimeltä virittely ja kiukuttelu. Ihan mielenkiintoinen tapa viettää iltaa vaihtelemalla palikoita koneeseen ja katsella kuinka paljon/vähän se vaikuttaa. Mutta peruskäyttäjälle se tosiaan voi olla vain ylimääräistä vaivaa, ymmärrän senkin...
Ei tuo 9800Pro aivan hyödytön ole vieläkään edes satunnaiseen pelailuun, mutta kyllä nämä nykyiset kortit (aivan halvimpia lukuunottamatta) ovat sitä selvästi tehokkaampia.
7600GS:lle on muitakin suht saman tehoisia vaihtoehtoja myös Atilta, X1650Pro ja vanhempi X800XL, mutta maksavat sitten 20-50 euroa enemmän. Sitten ollaankin jo hinnassa lähellä 7600GT:tä, joka on perusmalleista kovimpia AGP-kortteja tällä hetkellä ja hinta/nopeus-suhteelta todella hyvä ostos.
Mutta asentamalla Atin, säästyt monelta vaivalta ajureiden ja mahdollisen Windowsin sekoilun osalta. Otat vain 9800Pron pois ja laitat vaikka tuon X1650Pron tilalle ja se on siinä. Ajurit ovat samat.
Zalman VF700-AlCu tai Cu. Parikymppiä maksaa. 5 voltilla lähes äänetön.
Miten helevatassa ton siilen saa irti kun siinä ei ole ruuveja vaan on kiinni parilla muovitapilla??!!
mun gf nelosessa niiden muovitappien toinen pää oli semmonen litteäksi painuva, eli kun esim pihdeillä puristi sitä päätä niin se meni tarpeeksi kasaan jotta sen sai otettua pois siitä reiästä
Joo, pitäs olla jotku minipihdit...ei ollut isojakaan. Lähtihän se sitten väkivalloin riuhtomalla... :) Täytynee ostaa toi Zalmanin viritys!
jes, väkivalloin? Toivottavasti lipsunut korttiin ja naarmutanut levyä?
Ja, onks kuva nyt pikseli mössöö?
Meinaan, et voi olla core osittain palannut ja soon siinä?
Mut, sen näkee nyt kun saat rupelinta alle.
Toivottavasti on viä ehjä kapistus...
Tos vois olla kans aika hyvä rupelin tohon korttiin??
http://www.only4pro.com/index.php?id=showitem&index=1411
Löytyy Heatpipetit ja tuskin on kauheen meluinen ratkaisu :)
Ja, jos jatkossa ostat uutta ohjainta, toi käy kyllä moniin malliinkin :)