Itsellä ollut vähän vanhempi 19 renault kolmisen vuotta. Ei muuta kuin muistaa tankata !!!!! ohessa linkki, mistä saat varmaan paremmin tietoa http://www.dlc.fi/~renault/
t: Rellumies
0Äänestä
crc
Minulla on tollainen RT -mallin Break. Siis samaa vuosikertaakin. Mittarissa on nyt 81 000 km. Viat: takajarruvalo (siis takaluukun yläreunan lisäjarruvalo) juonitteli, vaihdettiin koko paketti takuuseen. Pakoputki murtui, vaihdettiin takuuseen. Moottorin hydraulinen kumityyny löystyi, omaan laskuun. Takaluukun lukitus alkoi kiukutella, huoltamo aukaisi lukon ja voiteli. Puhallin alkoi vinkua, takuuseen. Siinäpä ne (jos nyt ei palaneita lamppuja lasketa). Eli siis tyyppiviat tyypillisimmillään, mutta ei sitten juuri muuta. Ennen Renua ajelin Opelilla ja vikoja oli tukuittain enemmän. No, ehkä niissä sattui huonoja yksilöitäkin. Tuo 2-litrainen on hyvä vääntökone ja lähes ikuinen, mutta ei mikään ohjus. Ajettavuudeltaan erinomainen, hyvät tilat.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsellä ollut vähän vanhempi 19 renault kolmisen vuotta. Ei muuta kuin muistaa tankata !!!!!
ohessa linkki, mistä saat varmaan paremmin tietoa http://www.dlc.fi/~renault/
t: Rellumies
Minulla on tollainen RT -mallin Break. Siis samaa vuosikertaakin. Mittarissa on nyt 81 000 km. Viat: takajarruvalo (siis takaluukun yläreunan lisäjarruvalo) juonitteli, vaihdettiin koko paketti takuuseen. Pakoputki murtui, vaihdettiin takuuseen. Moottorin hydraulinen kumityyny löystyi, omaan laskuun. Takaluukun lukitus alkoi kiukutella, huoltamo aukaisi lukon ja voiteli. Puhallin alkoi vinkua, takuuseen.
Siinäpä ne (jos nyt ei palaneita lamppuja lasketa). Eli siis tyyppiviat tyypillisimmillään, mutta ei sitten juuri muuta.
Ennen Renua ajelin Opelilla ja vikoja oli tukuittain enemmän. No, ehkä niissä sattui huonoja yksilöitäkin. Tuo 2-litrainen on hyvä vääntökone ja lähes ikuinen, mutta ei mikään ohjus. Ajettavuudeltaan erinomainen, hyvät tilat.