Miks nuoret ei saa rakastaa? Mun pikkusiskoni on nyt 13 vuotta ja hänellä kävi poikaystävä kylässä 2 viikkoa sitten. Mutta sukulaisten mielestä se on sairasta. Äidin siskot huusivat pikkusiskolleni että hän ei ole valmis seurustelemaan ja että ei noin nuori voi tuntea mitään, varsinkaan rakkautta. Äiti meni vaikeaks eikä tiennyt mitä sanoa. Mä yritin olla siskoni puolella ja sanoa että kyllä nuorikin saa rakastaa. Silloinhan siitä alkoi vielä isompi möläkkä. Vihdoin äitini vanhin sisko möläytti:"Nuorilla ei ole oikeutta rakastaa" Aloin miettiä noita sanoja ja tajusin miten väärässä ihmiset on! Mitä te sanotte?
Saa(ko) rakastaa
Tytti
7620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo siis no mä olen sun kanssa samaa mieltä!
Toisaalta jos joku 13v. seurustelee jonkun parikymppisen kanssa tai jonkun yli 16v niin kyllä mä sitten hiukan harkitsisin... =) Mutta muuten ihan ok mun mielestä! ;)
.. ja uskon että löysin vastauksen. 13-vuotias tosiaan on vasta lapsi, ehkä varhaisteini. En usko, että tuossa iässä pystyy tuntemaan sitä "aikuisten oikeaa" rakkautta. Kun pahimmat hormonimyrskyt ovat menneet ohi, niin silloin voi alkaa ymmärtämään tunteitansa paremmin. 13-vuotiaana voi toki seurustella, kunhan seurustelee senikäisille kuuluvalla tavalla. Kannattaa erottaa teinien seurustelut ja aikuisten seurustelut toisistaan. Tällä tarkoitan mm sitä, ettei seksiä todellakaan kannata alkaa harrastamaan tuossa iässä. (Voisiko olla, että äitisi siskot pelkäisivät juuri tuota?)
Kyllä nuoret saavat rakastaa, omalla tavallansa. Sanovatpa aikuiset mitä haluavat.
Törkeetä, kyl mäkin tykkään yhestä, vaik oon vast 12.
munkaan vanhemmat ei oo tollassii tiukkiksii!
kaiken ikäsillä on oikeus rakastaa, se onkin yks ihmisten ainoista vapaista oikeuksista.
ja toi "nuorilla ei ole oikeutta rakastaa" tarkottaa vaan sitä, et sun äitis vanhin sisko on vaa kateellinen sun systerille, joka on vielä nuori, ja jolla on kaikki hyvä viel eessä päin!
...Siis anteeksi jos viilaan pilkkua... Ensinnäkin rakastaminen ja jostakusta tykkääminen tuskin on sama asia... Kuitenkin alottajan äidin siskot luultavasti on vaan huosissaan ja ehkä tarkottivat vaan sitä, että ei niin nuoren pitäis harrastaa seksiä.. Itseään ne ei varmaan vaan kehdannut selvemmin ilmaista. Mutta jos mennään vielä siihen, että saisko/osaisko niin nuori rakastaa, niin se taas riippuu ihan henkilöstä. Itse en tiedä vielä(kään) kunnolla, mitä rakkaus on.. No joo, en mäkään mitenkään "vanha" oo (oon siis 16-vuotias) mutta kuiteskin...
kyllä
Noin nuoret tuskin sisäistää sitä vielä rakkaudeksi. Se on vaan sellaista hengailua tyyliin "vitsit kun toi jätkä on söpö" ja pusu poskelle.
Kyllä jokaisella on oikeus rakastaa. Kyllähän lapsetkin rakastavat vaikka nyt vanhempiaan, sisaruksiaan, ystäviään.
Ja mielestäni jokaisella on oikeus rakastaa myös... muuten. Siis jokaisella on OIKEUS. Se ei kuitenkaan tarkoita, että jokainen osaisi rakastaa kumppanimielessä. Eivät edes aikuiset. Mutta se riippuu todella paljon ihmisestä, jotkut osaavat jo nuoresta pitäen, jotkut eivät koskaan.
Silti oikeutta rakastaa ei kenelläkään ole oikeutta eikä valtaa kiistää.