kokemusta 3/4"työkaluista?

Haluais kokeilla isompia hylsyjä,siis suurempaa vääntiön neliötappia

Pärjääkö 50e:n
kiinalaisilla pai pitääkö olla 500e:n stahlwille?

3/4" vääntökalut ja pienennystapilla kiinni 1/2" hylsyihin?Paukkuko esim Bilteman hylsyt rikki?
71099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse hankin henkilöauton pyöränmutterien avaamiseen 3/4" t-vääntimen ja muunnoksen (Elora)

Monet hylsyt, voimahylsytkin joita käsiini sain siihen hätään, olivat siihen aluvanteen aukkoon liian paksuja.

Kiinamannin 17 mm hylsy murtui metrin apuvarrella. Hero ja Elora alkoivat muovautua 2.5 m varrella, ei vedetty loppuun. Biltema ei oikein mahtunut siihen vanteen aukkoon. ainoa joka omassa kokeessani toimi moitteetta oli Facom, normaalikokoinen. Totta kai joku Snap-On tai Stahlwille olisi varmaan myös kestänyt.

Toinen juttu sitten on, miksi alumiinivanteet oli laitettu kiinni jollakin 1500 Nm momentilla. Siitä ei tässä sen enempää.

-SS-

Äänestä
  • kyllä bilteman avaimet on hintaansa nähden laadukkaita avaimia varmaan joku morkaa täällä pian niitä yleensä he ei ole käyttäneet mitään työkaluja.

    Äänestä

  • kannattaa enemmin lyödä jollain pultin päähän tai käyttää pulttikonetta ku väännellä multin/ mutterin kantoja pyöreiks. harva työkalun valmistaja tekee/ valmistaa työkaluja itse, alihankintaa.

    Äänestä

Ostin Biltemasta 3/4 nivel-vääntimen jatkovarsineen ihan oikeaseen raskaankaluston töihin.
Rengashommissa (työkoneet, kuorma-autot) avaimet kestää taatusti. Ennen katkeaa pultti kuin avain.
Lisäksi noihin saa vielä "voimahylsyä" joka on ihan ehdoton peli kovaan juuttuneissa pyörän pulteissa.
Pelkkää hyvää sanottavaa noista.

Äänestä
  • Samoja kokemuksia Bilteman hylsysitä ja kiintoavaimista.Laatu/hinta paikallaan
    Sensijaa esinm Facomin laatu?
    Omassa käytössa paljon Kekonin japanilaisia hylsyjä,erittäin kestäviä,ei vaan taida olla nykyään saatavilla Suomessa?
    Eloran sarja 80-luvulta,klommoja on,paljon väännetty,siihen nähden vielä hyvässäkin kunnossa
    Kaikki edelläoleva koskee 1/2"tuumaisia työkaluja

    Äänestä

semmotis työkalui kantsii ostaa joilla on ikunen takuu!
Stahlwille, Snap-On on lentokonemekanikkojen suosiossa. Maksaa, mutta maistuu! Sit' pitää muista hylsysarjoissa ostaa 6-kulmaisia. Ei 12-kulmaisia.
Varmempi ote!!! Jos on vähän ruostunut/syöpynyt mutteri/pultinkanta.

Äänestä
  • Huolestuttavan paljon tutuilla 12-kulmaista hylsyä.Hankintani on aina 6-kulma.
    Katselin tossa edellä kehutun Kekonin(itsellä iskumeisseli 70-luvulta) kansainvälistä katalogia,kaikissa valmistajan 1/2"-hylsysarjoissa 12-kulmainen hylsy.YLLÄTTÄVÄÄ!

    12-kulmat voi olla parempia tosi ahtaissa paikoissa,tai sitten kun mutteri/pultti on pyöristynyt

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


allis chalmers kirjoitti:

Haluais kokeilla isompia hylsyjä,siis suurempaa vääntiön neliötappia

Pärjääkö 50e:n
kiinalaisilla pai pitääkö olla 500e:n stahlwille?

3/4" vääntökalut ja pienennystapilla kiinni 1/2" hylsyihin?Paukkuko esim Bilteman hylsyt rikki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu