Allaoleva on minun kirjoittamani, nikillä "Eläjä". Aloitus on "ottaa > aivoon", tuossa hieman alempana. Onko hermoja poistaa, Zamio? Jos poistat, lokaat ja mokaat itsesi korviin asti. Jos et poista, minä estin sinua ja "ylläpitoasi" häivyttämästä Duckzonin kirjoituksen. Lue tarkkaan, Zamio, olisiko allaolevassa sittenkin jotain palstan "sääntöjä" rikkovaa?
Duckzoni
============
Ehkäpä ns. vammaisilla on aivan oma erityinen "tehtävänsä" tässä maailmassa. Minun mielestäni he opettavat meitä ajattelemaan. Ihmisten pelko heitä kohtaan on vain arkuutta lähestyä. Siinä kun joutuu työntämään syrjään kaikki omat vakiintuneet ja yleensä luutuneet lähestymiskäsityksensä. Menkää "vammaisen" lähelle, avautukaa mielessänne ja antakaa HÄNEN tehdä se aloite omalla tavallansa.
Eräs läheiseni kävi kerran työn puolesta lapsia tapaamassa. Iso ryhmä pieniä ihmisiä leikki ja mekasti iloisena. Olivat kaikki joko täysin sokeita tai vakavasti näkövammaisia. Kyseinen "vierailija" tempaistiin muitta mutkitta mukaan leikkien hyörinään.
Olipa vamma mikä tahansa, älkää luulko sen tarkoittavan automaattisesti "tyhmyyttä". Monella heistä on hämmästyttäviä taitoja tai kykyjä.
Kuinka moni meistä "terveistä" muuten on täysin "vammaton"? Tuskinpa yksikään. Asteet vain vaihtelevat.
Pidetään huolta ja rakastetaan näitä meidän "opettajiamme", olivat sitten omia tai eivät.
Poistotesti
5
828
Vastaukset
- lemnaminor
Joskus opiskeluaikana ylioppilaskylässä viereeni istui downin syndroomaa sairastava nuori mies. Kyseli niitä näitä ja lopulta totesi, että taidat olla todella fiksu. Totesin hänelle, että se on fiksu, joka on onnellinen. Ja edelleenkin olen sitä mieltä.
Jos tämä häviää, muttei tuo uskonnollinen massapostittaja yläpuolelta (häiriköi joka palstaa), niin p.... Oikein hyvä viesti..ei mitään sääntöjen vastaista havaittavissa.
Josko jo rauhoittuisit ja jatkaisit kirjoittelua normaalisti.
Zamio- Duckzoni
Pulssini on aika tasan 58. Jos kommentoisin lisää, tekisin itsestäni pellen.
D.
- tähän tuskin
odotetaan, mutta kyllä vammainenkin syntyy elääkseen mahdollisimman täyden ja hyvän elämän.
Syntyvätkö lyhyet ihmiset, jotta pitkät saisivat olla onnellisia pituudestaan?
Monen vammaisen ystävänä heräsivät nämä ajatukset, jotka lienevät jälkijättöisiä. - tuffe
Se vammaisjuttu oli hieno ja kaunis kirjoitus. Aivan upea. Pääni ei tahdo lopettaa nyökyttelemistä.
Noista poistoista... muistan että joku sulkakasa itsekin mietti että "sormi taisi olla nenässä ja syvällä" ;)) Taisit tietää itekin mitä oli tulossa :)))
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971150
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116978- 125906
- 91729
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54596Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483