Lasikuitukitti

Elikkä tarkoituksena olis maalauksen yhteydessä poistaa autosta kylkilistat ja tasoittaa kyljet. Reiät luonnollisesti täytyy hitsata umpeen ja tasoitukseen ajattelin käyttää lasikuitukittiä. Mutta siis, mahtaakohan lasikuitukitti pysyä -35 asteen pakkasessa? Kun sitä kuitenkin tulee melko pitkät yhtenäiset "nauhat" molempiin kylkiin ja auto on ympärivuotisessa käytössä melko korkealla Suomessa. Onko kokemuksia? Olisko parempia vaihtoehtoja?
37349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kunhan muistat karhentaa alustan hyvin jollain P40 karkeudella. on tullut sen verran tehtyä autoja että laadukas kitti pysyy kunhan ei peltiä potkita lommoille.

Äänestä
  • ja ihan varmasti joo pysyy. Jos niitä listoja on ihan pakko poistaa niin eikä sitä voi tehdä kunnolla. V**uttaa jälkeenpäin katsella lohjenneita pakkeloituja kylkiä. Ainoa oikea tapa on hitsata suoraa peltiä niiden kolojen päälle. Mutta se tuskin tulee näille biltema-karvanoppavirittäjille kyseeseen koska se on liian vaivalloista ja hankalaa. Pakkelia vaan pintaan ja hyvä tule, vai mitä?

    Äänestä

  • ja joo kirjoitti:

    ja ihan varmasti joo pysyy. Jos niitä listoja on ihan pakko poistaa niin eikä sitä voi tehdä kunnolla. V**uttaa jälkeenpäin katsella lohjenneita pakkeloituja kylkiä. Ainoa oikea tapa on hitsata suoraa peltiä niiden kolojen päälle. Mutta se tuskin tulee näille biltema-karvanoppavirittäjille kyseeseen koska se on liian vaivalloista ja hankalaa. Pakkelia vaan pintaan ja hyvä tule, vai mitä?

    kyllä kestää kun tekee pohjat kunnolla eli 2komp. ruostesuojaukset alle ja kitit niskaan.
    Kyllä kai se jumalauta irtoo kun läiskitään suoraan maalin/paskan päälle hongkongin Pakla kittiä kostealla kelillä!!
    Ittellä oli aikoinaan sellainen kittipommi laitos että oksat pois... mutta kitit pysyi vaikka auto oli ympärivuotisessa käytössä helteistä -40cels. pakkasiin.
    jos osiin ei tule taivutusta kuten puskureihin mahdollisissa kontakteissa niin varmaan Kitti pysyy!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bimmerman kirjoitti:

Elikkä tarkoituksena olis maalauksen yhteydessä poistaa autosta kylkilistat ja tasoittaa kyljet. Reiät luonnollisesti täytyy hitsata umpeen ja tasoitukseen ajattelin käyttää lasikuitukittiä. Mutta siis, mahtaakohan lasikuitukitti pysyä -35 asteen pakkasessa? Kun sitä kuitenkin tulee melko pitkät yhtenäiset "nauhat" molempiin kylkiin ja auto on ympärivuotisessa käytössä melko korkealla Suomessa. Onko kokemuksia? Olisko parempia vaihtoehtoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu