Färsaarille

miten?

Onko tietoa mistä saisi tietoa kun haluaisi matkustaa Färsaarille ensi kesänä. Siis miten sinne pääsee, majoitusmahdollisuudet, hintataso, liikkuminen siellä jne jne... Tai vielä parempaa, jos joku on ollut niin antakaa vinkkiä! Suuret kiitokset jo etukäteen!

4

1889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni

      Fär-saarten turisti-infoa löytyy seuraavan linkin takaa: http://www.tourist.fo

      Aikanaan Saga matkat järjesti valmiiksi paketoituja matkoja omalla autolla. Siellä tuntui olevan tietoa ao paikasta. Nyt tällaisia matkoja ei enää näyttänyt olevan. Smyril Line on yhtiö, jonka laiva kulkee sinne Bergenistä tai Jyllannista.

      Lentomatkana varmaan matkatoimiston kautta.

      Tiedän, että paikan sääolot voivat olla sellaiset, että sieltä ei välttämättä pääse pois suunnittelemanaan aikana. Eli paluumatkaa ei pidä jättää loman viimeiseen päivään.

      (Itsekin aikanaan ao matkaa suunnitellut - ei kuitenkaan toteutunut.)

    • sheeeeeeeeep

      Tórshavnissa on vaatimaton, mutta sympaattinen lerintäalue aivan keskustan vieressä, meren rannalla. Oli muistaakseni tosi halpa. Keskustassa oli myös retkeilymaja(/motelli?), mutta sen hintatasosta en tiedä. Muiden kuin tuon pääsaaren ja pääkaupungin majoitusmahdollisuuksista en liioin tiedä. Etäisyydethän siellä eivät ole pitkät, joten mahdollista on pitää majaa Tórshavnissa ja tehdä sieltä käsin pikkumatkoja muualle. Tuolloin olin liikkeellä moottoripyörällä, mutta voisin kuvitella palaavani paikkaan polkupyöräretkeilemään. Ja täytyyhän siellä linja-autoliikennettä olla.

      Yleisen hintatason en muista säikäyttäneen, mutta asuin itse tuohon aikaan Norjassa (kallista, kallista...), joten olen vähän jäävi sanomaan mitään. Luulisi, että Färsaaret kuitenkin suomalaiselle on enemmänkin kallis kuin halpa paikka.

      Itse menin Färsaarille laivalla Islannista ja merimatka oli mukava kokemus. Lentäenkin tietysti pääsee, ainakin Tanskan kautta.

      Suosittelen kohdetta!

    • färsaarille

      ensi maanantaina, helsinkiin ensin, sitten köpenhaminaan ja sieltä färsaarille, lentäen. hinta tasosta enkä mistään tiedä itse ollenkaan, sen näkee vasta viikon päästä.

    • Utelias5245

      Kenelläkään tuoreempia kokemuksia..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe