Onko tietoa mistä saisi tietoa kun haluaisi matkustaa Färsaarille ensi kesänä. Siis miten sinne pääsee, majoitusmahdollisuudet, hintataso, liikkuminen siellä jne jne... Tai vielä parempaa, jos joku on ollut niin antakaa vinkkiä! Suuret kiitokset jo etukäteen!
Färsaarille
4
2032
Vastaukset
- Anni
Fär-saarten turisti-infoa löytyy seuraavan linkin takaa: http://www.tourist.fo
Aikanaan Saga matkat järjesti valmiiksi paketoituja matkoja omalla autolla. Siellä tuntui olevan tietoa ao paikasta. Nyt tällaisia matkoja ei enää näyttänyt olevan. Smyril Line on yhtiö, jonka laiva kulkee sinne Bergenistä tai Jyllannista.
Lentomatkana varmaan matkatoimiston kautta.
Tiedän, että paikan sääolot voivat olla sellaiset, että sieltä ei välttämättä pääse pois suunnittelemanaan aikana. Eli paluumatkaa ei pidä jättää loman viimeiseen päivään.
(Itsekin aikanaan ao matkaa suunnitellut - ei kuitenkaan toteutunut.) - sheeeeeeeeep
Tórshavnissa on vaatimaton, mutta sympaattinen lerintäalue aivan keskustan vieressä, meren rannalla. Oli muistaakseni tosi halpa. Keskustassa oli myös retkeilymaja(/motelli?), mutta sen hintatasosta en tiedä. Muiden kuin tuon pääsaaren ja pääkaupungin majoitusmahdollisuuksista en liioin tiedä. Etäisyydethän siellä eivät ole pitkät, joten mahdollista on pitää majaa Tórshavnissa ja tehdä sieltä käsin pikkumatkoja muualle. Tuolloin olin liikkeellä moottoripyörällä, mutta voisin kuvitella palaavani paikkaan polkupyöräretkeilemään. Ja täytyyhän siellä linja-autoliikennettä olla.
Yleisen hintatason en muista säikäyttäneen, mutta asuin itse tuohon aikaan Norjassa (kallista, kallista...), joten olen vähän jäävi sanomaan mitään. Luulisi, että Färsaaret kuitenkin suomalaiselle on enemmänkin kallis kuin halpa paikka.
Itse menin Färsaarille laivalla Islannista ja merimatka oli mukava kokemus. Lentäenkin tietysti pääsee, ainakin Tanskan kautta.
Suosittelen kohdetta! - färsaarille
ensi maanantaina, helsinkiin ensin, sitten köpenhaminaan ja sieltä färsaarille, lentäen. hinta tasosta enkä mistään tiedä itse ollenkaan, sen näkee vasta viikon päästä.
- Utelias5245
Kenelläkään tuoreempia kokemuksia..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 412760
- 562588
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492222Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3351940- 1371682
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161515Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71348Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101207- 421126
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661086