Dragonlance

Friikki

kertokaas Dragonlancesta suosikkinne...
Omani ovat tietysti Raistlin, Tasslehoff ja Skie
(en koskaan muista kirjoitetaanko se Khellendors vai Khellendros...)

26

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piukkapaula

      ja kaikki kentit ja maahiset, mutta erityisesti se maahinen, jonka elämäntehtävänä oli kartoittaa labyrintti- en muista nimeä, edes lyhyttä versiota ;-). Lohikäärmeethän sit tuhos sen labyrintin Tasslehoffia jahdatessaan - voi maahisparkaaa!!!!
      Vähäkääpiö Bupu oli myös mainio!

      • s

        Sen maahisen nimi oli Kompa!


    • Dragan

      Dragonlancen "parhaan" hahmon titteliin on useita hyviä ehdokkaita, omat suosikkihahmoni ovat aika mustanpuhuvia, Raistlin (omaperäistä eikö) Dalamar ja erityisesti Kreivi Soth. Valtiaslohikäärme-aiheiset kirjat ovat minusta aika syvältä verrattuna Dragonlancen "tasoon"...

      • s

        Mä oon samaa mieltä valtiaslohikäärme-kirjoista, ne on huomattavasti huonompia kuin muut..


      • DL

        Mä oon samaa mieltä valtiaslohikäärme-kirjoista, ne on huomattavasti huonompia kuin muut..


      • Dragon
        DL kirjoitti:

        Mä oon samaa mieltä valtiaslohikäärme-kirjoista, ne on huomattavasti huonompia kuin muut..

        Valtiaslohikäärme sarjat ovat kyllä huonompia kuin alkuperäiset... ja kyllä ne Raistlin ja Dalamar (mustanpuhuvat hahmot) ovat parhaat...


    • Anger

      eli Raistlin.

    • AM

      ja Dalamar tietysti

    • Aredhel

      No Raistlin tietysti, ja Dalamar myös. ; )

    • Toni

      Tai mikä sen nimi nyt aina olikaan:) Esiintyy myös Kuolemanportti sarjassa! Onko kukaan keksinyt että onko hän velho vai jumala vai jotain muuta?

      • Fantasyfan

        Itse asiassa vaikka hahmojen nimet ja käyttäytyminen ovat aika samanlaisia, itse kirjalijan (Margaret Weissin) mukaan nämä ovat eri henkilöitä. Ja kirjailijan sanahan on tässä suhteessa laki.

        Suosikkejani ovat ehkä Tas ja Fisban - myös. Raistlin on itsekäs synkkis, jonka suurimpia ihmeitä ovat inhimillisyyden osoitukset.


      • Toni
        Fantasyfan kirjoitti:

        Itse asiassa vaikka hahmojen nimet ja käyttäytyminen ovat aika samanlaisia, itse kirjalijan (Margaret Weissin) mukaan nämä ovat eri henkilöitä. Ja kirjailijan sanahan on tässä suhteessa laki.

        Suosikkejani ovat ehkä Tas ja Fisban - myös. Raistlin on itsekäs synkkis, jonka suurimpia ihmeitä ovat inhimillisyyden osoitukset.

        Mistä sellaisen haastattelun/tai muun löytäisi jossa Weis kertoo siitä? Outoa että kirjailija tekee noin samanlaisen hahmon eikä kuitenkaan tarkoita sen olevan sama hahmo.. Esim kummallakin on muistaakseni se harmaa hattu, kultainen lohikäärme kaveri, tuntevat Raistlinin, vaikeuksia tulipallojen kanssa, ym samanlaista.


      • Fantasyfan
        Toni kirjoitti:

        Mistä sellaisen haastattelun/tai muun löytäisi jossa Weis kertoo siitä? Outoa että kirjailija tekee noin samanlaisen hahmon eikä kuitenkaan tarkoita sen olevan sama hahmo.. Esim kummallakin on muistaakseni se harmaa hattu, kultainen lohikäärme kaveri, tuntevat Raistlinin, vaikeuksia tulipallojen kanssa, ym samanlaista.

        En osaa osoittaa siihen lähteeseen jossa Weis sanoi näin, mutta voithan yritää kirjoittaa hänelle ja kysyä miten on asian laita ;)

        Banfis oli kuulemma hullu sartani...

        Ehkä se kirjalija on ollut vain niin pirullisella päällä tai mielikuvitus on loppunut kesken.


      • fantasy

        Fizban on oikeesti Paladine, eli yks niist suurimmist jumalista..


      • Dragon

        vai että onko Fizban velho vai jumala vai jotain muuta? Anteeks vaan mut etkö tienny että Fizban on PALADIN, ja se järjesti ne kaikki peitsensota jutut (siis teki raistlinista ynnä muista sankareita). Ja Fizban esiintyy aika monessa hahmossa kuten velhona ja ritarina.


    • ata

      Ulin ja Skie oli parhaimmat, mut oli sit muutama muukin haastava kuten Kelevandros(jos se noin nyt oli) ja Tanis Puolhaltia.

    • ata

      Ulin, Skie ja Kelevandros oli parhaita, mut oli siel muutama muukin haastava kuten Tanis Puolhaltia..

      • ata

        ...kun kone kettuilee!!!!


    • Tallu

      Raist (kuten suurimmalla osalla)... ja Caramon on jotenki niin ihana. Olettako lukenu hengen miekan, jossa Raist menee "velhokouluun"?

      • Anarea

        jep...olen lukenut ja oli kiinnostavaa saada tietää (myös caramonin) raistin elämäntaipaleen alusta...jatko-osankin olen tainnut lukea...ja pidin=)


    • Anarea

      ehdoton suosikkini on Raistlin...helpoin mulle samaistua,tosin Fizbankin on juuri mitä hauskin heppu=) ja kaikki samanhenkiset!!meilatkaa ihmeessä!! [email protected]...

    • weilhmiina ohdakepensas

      Minunkin on Tasslehoff, se aito ja oikea..;o)
      kuten "kentti nimestäni" saattaa päätelläkin..;o)
      Ja tottakai Raistlin..hrr..*wirn* sillä on niin mielenkiintoisia tavaroita..Kas tässä hänen on täytynyt pudottaa tämä...*esittelee ruusunlehtiä täynnä olevaa pussia*


      *pomppii innoissaan pois*

    • Silkki

      ..Khellendros.

      Raistlin ja ah niin sexy Dalamar on mun lemppari ukkelit.
      Myös Flint ja Tas on tosi hauskoja.

      ~~Flint heilautti kirvestään, mutta samassa Tasslehoff - jonka huomio oli kiinnittynyt Sturmin miekkaan - nousi seisomaan. Kentin hoopaksauva iski kääpiötä polvitaipeeseen ja jalat pettivät hänen altaan. Otuksen miekka vihelsi osumatta kääpiön ylitse tämän päästäessä säikähtäneen huudon ja rojahtaessa Sturmin päälle.
      Tasslehoff kuuli kääpiön huutavan ja katsoi taakseen. Ällistyneenä hän katsoi omituista näkyä: pappi oli hyökkäämässä Flintin kimppuun, mutta jostain kumman syystä tämä makasi selällään jalkojaan sätkytellen kun hänen olisi pitänyt seistä pystyssä taistelemassa.
      "Mitä sinä teet Flint?" Tas huusi. Viivyttelemättä hän iski otusta hoopakillaan vatsaan ja sen taipuessa kaksin kerroin hän iski sitä uudelleen päähän katsellen, miten se vaipui tajuttomana maahan.
      "Siinä!" hän sanoi tyytymättömänä Flintille. "Pitääkö minun tapella sinun tappelusi puolestasi?"..~~ *lol*

    • Kedai

      Tietysti ykkösenä ovat Raistlin ja Tas.
      Fizban tulee hyvänä kakkosena.
      Ja kolmantena se maahinen jonka Raist posauttaa, Gnimshkö se oli?
      Sitten on luonnollisesti Flint.

      No jaa. Parasta kysytään ja minä annan listan. Niin minun tapaista.

    • Lunitari

      Kaikista paras on tietenkin Raistlin, suloinen mustakaapumme. Muita hyviä ovat Tas, Flint, Fizban ja Odilla. Niin, ja onhan Dalamarkin ihan ihana.

      Listahan siitäkin tuli.En vain voinut kertoa ainoastaan yhtä henkilöä, kun on kysymys Dragonlancesta.

      • Nuitari

        1.Raistlin & Dalamar(mustaakaavut rulez)
        2.Tas!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5233
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5034
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3178
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2287
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1904
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      38
      1760
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1618
    Aihe