Huumeista

Tuolla talossa ei todellakaan voisi olla ketään nistiä, se on selvä.Ja se ei tee ihmisestä narkkaria jos joskus biletyksen yhteydessä käyttää huumeita.Aivan sama kun dokaaminen, paitsi huumeet ovat laittomia.Ihmisille vain annetaan huumeista niin vääriä käsityksiä.Ja ne jotka eivät ole itse kokeilleet, ei kannata edes asiaa kommentoida!!!
7956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hahhhaaaa

Äänestä

Rikokseen yllyttäminenkin on rikos, eli jos kannustat viestilläsi toisia käyttämään huumeita esim. bileiden yhteydessä, niin sekin on rikos. Huumeisiin jää paljon helpommin koukkuun kuin alkoholiin eivätkä ne tosiaankaan ole sama asia.

Älä yritä vesittää huumeidenvastaista kampanjaa ja terveiden elämäntapojen puolesta. Viestisi on siinä rajoilla pitäisikö pyytää sitä poistamaan, mutta en nyt pyydä, vaikka tuollainen huumeisiin yllyttäminen on hyvin kyseenalaista.

Mian juttu sitten, Mia puhui itsensä pussiin, kun valehteli joko sen, ettei ole käyttänyt sen jälkeen tai sitten sen, että käytti sen jälkeen. Hän ensin sanoi, jotenkin siihen tyyliin, että sitten kun seuraavalla kerralla käytti... ja vähän ajan kuluttua hän sitten toisessa lauseessa sanoi, ettei ole sen jälkeen kokeillut. No oli miten oli, niin jompi kumpi noista on valetta, sillä hän joko käytti tai ei käyttänyt. Noista jutuista kyllä pääsi siihen ymmärrykseen, ettei kyse ollut enää mistään kokeilusta, vaan niitä käyttökertoja oli useampia eri bileiden yhteydessä. Eikä ne bileet ole mikään veruke käyttää huumeita. Luulisi nyt että jo kolmenkymmenen ikävuoden ohittanut ymmärtäisi, millaista viestiä puheillaan antaa ja kuinka vastuuntunnotonta on tuollaisia asioita jutella televisiolähteyksessä. Vaan ei. Mutta mitäpä sitä pelkän peruskoulun käyneeltä voikaan odottaa. Ei ainakaan kovin sivistyneitä juttuja. Lähinnä olen huolissani, miten voi olla noin kevytkenkäinen asenne huumeita kohtaan. Ilmeisesti hän ei ole nähnyt sitä puolta asiasta, mihin ne kokeilut johtavat. Ne, jotka työkseen auttavat nuoria irti huumeista, varmasti ajattelevat yhtä lailla, että tuollaiset puheet, joita Mia suustaan päästeli, ovat harmillisia ja yrittävät vesittää tärkeää työtä huumeita vastaan. Huumeiden käyttöä ei pidä ihannoida.

Äänestä
  • Miahan myös heitti erään kerran biletyksestä puhuttaessa että "napit suuhun ja..."

    Kaikki varmaan ymmärtää mistä napeista oli kyse.

    Äänestä


  • siis joo kirjoitti:

    Tuo linkki kertoi viestin, jonka mukaan Karille oli sanottu pk-huoneessa että vähentää huumejuttujen kertomista.. Joo onhan ne muutkin kertonut, paitsi Sarin ja Hannen en ole kuullut ja Hanne jopa kauhisteli niitten toisten juttuja.

    Ja ellen olisi täältä lukenut, niin olisi vieläkin sellainen kuva, että ainostaan Mialla olisi kokemuksia huumeista ja puhuu niistä kuin kahvinjuonnista.

    BB sanoo Karille, että pitää vähentää huumeistä puhumista ja tv-lähetyksessä näyttää kuinka vain Mia niistä puhuu. Jokin haisee.

    Äänestä

olet itsekin aika heikoilla mutta rukoilemme puolestasi että huumeet eivät vie sinua syvemmälle helvettiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipide.. kirjoitti:

Tuolla talossa ei todellakaan voisi olla ketään nistiä, se on selvä.Ja se ei tee ihmisestä narkkaria jos joskus biletyksen yhteydessä käyttää huumeita.Aivan sama kun dokaaminen, paitsi huumeet ovat laittomia.Ihmisille vain annetaan huumeista niin vääriä käsityksiä.Ja ne jotka eivät ole itse kokeilleet, ei kannata edes asiaa kommentoida!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu