mitä mieltä mun pojan nimestä:
luka ilari
täyttää kohta vuoden
suku nimi on brännare
luka ilari
täyttää kohta vuoden
suku nimi on brännare
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luka ei mielestäni ole oikein suomalaiselle sopiva nimi. Luukas olisi parempi. Teidän sukunimeenne Luka kuitenkin sopii. Ilari on kyllä hyvä suomalainen nimi, mutta minä en siitä pidä.
Mun mielestä Luka sopii oikein hyvin suomalaiseksi nimeksi, koska se on helppo lausua. Muutenkin se kuulostaa kivalta ja minusta siihen kyllä voisi sopia ihan suomalainen sukunimikin. Mielestäni Lukalla ja Luukaksella ei ole juuri mitään samaa.
suloinen nimi, onneksi sukunimi ei ole virtanen
Loistava nimi pojalle!!
Luka on aivan ihana nimi, siittä syystä se on myös meidän pojalla. Pappi olisi kyllä halunnut kastaa Luukakseksi, mutta onneksi saatiin pidettyä päämme. Onhan Lukalla ja Luukkaalla eroa kuin yöllä ja päivällä!
Meidän poika on myös Luka.
täyttää pian kolme vuotta jo.
Luka on tosi hieno nimi eikä
meilläkään ollut vaikeutta
valita Luukaksen ja Lukan
väliltä! Koko nimi on siis
Luka Nikanor Lindeman, tietty
yhteensopivuutta sukunimeen
mietittiin ja se taitaakin
sopia ihan jees..