Nopein selain?

mikähän se mahtaa olla?
18991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Operaahan nuo kehuivat jokin aika sitten tietokonelehden selainvertailussa :D

Äänestä

Ehdottomasti.

Äänestä
  • Ehdottomasti.

    Äänestä

ehdottomasti jos ette usko niin kokeilkaa..

Äänestä

nopein on Explorer, koska se on Windowsiin sisäänrakennettu, ja käynnistyykin aina ensimmäisenä..

Äänestä

On ehdottomasti nopein.

Äänestä

en niin tiedä mutta windowissa omasta kokemukseta voin sanoa että ms-ie on nopein, opera hyvä kakkonen ja ff hitain.

Äänestä
  • IE käynnistyy nopeimmin kun se ei pahemmin välitä tietoturvasta.

    Äänestä

että IE käynnistyy nopeammin. IE6:ssa sivut avautuivat hitaammin kuin Firefoxissa mutta nyt IE7:n sivut aukeaa paljon nopeammin.

Äänestä

Vaikean heitit. Opera ja IE7 tuntuisivat olevan lähes yhtä nopeita. Marginaalit niiden välillä ovat pieniä. Opera ehkä kuitenkin aavistuksen verran nopeampi.

Firefox on selkeästi hitain.

Äänestä

So overall, Opera seems to be the fastest browser for Windows. Firefox is not faster than Internet Explorer, except for scripting, but for standards support, security and features, it is a better choice. However, it is still not as fast as Opera, and Opera also offers a high level of standards support, security and features.

Opera vaikuttaa olevan kaikkein nopein selain Windowsille. IE toisena ja Firefox hitain.

On Linux, Konqueror is the fastest for starting and viewing basic pages on KDE, but as soon as script or images are involved, or you want to use the back or forward buttons, or if you use Gnome, Opera is a faster choice, even though on KDE it will take a few seconds longer to start. Mozilla and Firefox give an overall good performance, but their script, cache handling and image-based page speed still cannot compare with Opera.

Linux: Konqueror ja Opera tasaväkisiä. Opera vie kuitenkin niukasti voiton. Mozilla ja Firefox eivät pärjää Operalle.

On Mac OS X, Opera and Safari are both very fast, with Safari 2 being faster at starting and rendering CSS, but with Opera still being distinguishably faster for rendering tables, scripting and history (especially compared with the much slower Safari 1.2). Camino 0.8 is fast to start, but then it joins its sisters Mozilla and Firefox further down the list. Neither Mozilla, Firefox nor IE perform very well on Mac, being generally slower than on other operating systems.

Mac OS X: Opera ja Safari tasaväkisiä. Mozilla, Firefox ja IE hitaita.

On Mac OS 9, no single browser stands out as the fastest. In fact, my condolences to anyone who has to use one of them, they all perform badly.

Mac OS 9: Mikään yksittäinen selain ei oikein toiminut hyvin.

Äänestä

koettakaa lopettaa!!

Äänestä
  • Sattuuko totuus Firefoxin hitaudesta ?

    Äänestä

  • sattuuko kirjoitti:

    Sattuuko totuus Firefoxin hitaudesta ?

    koska tää on todella hidas, mutta 'miljoona' kirjanmerkkiä toimii jouheammin kirjanmerkkipalkista

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettisurffailuun? kirjoitti:

mikähän se mahtaa olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu