Jos ajatellaan että 140 000 euron muutaman vuoden ikäinen asunto olisi vaurioitunut rakennusvirheiden ja kosteuden rakenteisiin pääsyn takia niin minkälaiset vahingot olisivat niin suuria että kaupanpurku olisi mahdollinen? Puhuttaisiin siis 60-70 tuhannen euron vauriokorjauksista. Onko kellään kokemusta onnistuneesta osakkeen kaupanpurusta?
Osakkeen kaupanpurku
Mahdotonta?
81355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Asuntoosakeyhtiössä rakennukset omistaa taloyhtiö, elikkä kaikki osakkaat yhdessä.
Osakkeet oikeuttavat vain niille jyvitetyn asunnon hallintaan.
Joten remonttikustannukset jakaantuvat taloyhtiön maksettavaksi, elikkä kaikille osakkeitten omistajille jyvitettyjen osakkeitten mukaisesti.
Jos taloyhtiö on alle 10-vuotta vanha on rakentaja vastuussa rakennusten korjaksesta, joten asukkaille ei tule remontista kuluja laisinkaan.
Lisäksi jos olette ostaneet asunnon yli kaksi vuotta sitten, niin edellinen omistaja ei ole enää vastuussa piilevistäkään viosta.
Jos rakennusliike menisi konkurssiin niin silloin remonttikustannukset lankeaisivat yhtiölle?
vastuu on 5 vuotta.
osakekaupassa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jos on todellakin NOIN iso ongelma, ota välittömästi yhteyttä juristiin!!!
on oikea henkilö vastaamaan sulle tästä asiasta
Jos on kysymys vaurioista, joiden korjausvastuu on taloyhtiöllä, niin myyjän mahdollinen vastuu koskee vain sitä osuutta, joka tulee teidän maksettavaksenne (eikä välttämättä sitäkään, jos kysymyksessä on samalla tason nosto). Jos summa jaetaan esim. 30:n osakkaan kesken, ei teidän osuutenne ole kovin suuri.
Sitten voi olla myös kysymys vaurioista, jotka toistuvat kaikissa asoy:n asunnoissa. Silloin asia on jo toinen ja yksittäisen osakkaan kustannukset suuria ja kaupanpurkukin mahdollinen.
Oleellinen merkitys on myös asoy:n yhtiöjärjestyksellä ja miten siinä on määritelty kunnossapitovastuut. Merkitystä on myös sillä, mitä kaupan teon yhteydessä on sovittu jne..
myyjä suostuu purkamaan kaupan ja saa asunnon takaisin. Mutta jos myyjällä ei ole rahaa kuin pieni osa kauppasummasta. Ostaja joutunee odottelemaan rahojansa vuosia, myyjä asuu vanhassa huoneistossaan.