onko rikos

Syylistyykö poliisi (tutkinnanjohtaja) rikokseen jos luovuttaa keskeneräisen esitutkinnan tietoja koravausta tai kestitystä vastaan iltapäivälehdille ?
3480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tietoja!!! (Juoruja !) öööööh?

Äänestä

Keskeneräisestä esitutkinnasta tiedottaa tutkinnanjohtaja, tai hänen määräämänsä, tai tj:n esimies.

Tutkinnanjohtajalla on oikeus antaa esitutkinnasta tietoja. On ilmeisesti Alpo Rusi -tapauksesta syntynyt väärinkäsitys, ettei keskeneräisestä tutkinnasta saa tiedottaa.

Rajoite on tosin se, että tiedottaessaan poliisi ei saa aiheuttaa tarpeetonta leimaamista ym vahinkoa.

Äänestä

Pidän arveluttavana sitä, että poliisi saa korvauksen esitutkinnasta tiedottamisesta.

Tiedottaminen on poliisin virkavelvollisuus. Työnantaja maksaa virkavelvollisuuksien hoitamisesta palkan. Virkamiehen ei tulisi saada erillistä korvausta lehdistöltä.

Tiedottamisessa poliisin tulee olla tasapuolinen. Kaikilla tiedotusvälineillä tulee olla samat oikeudet tietoon riippumatta siitä, antaako tiedotusväline poliisille korvausta saadusta tiedosta. Iltapäivälehden ei siis tule saada tietoa muita viestimiä aikaisemmin, vaikka iltapäivälehti antaisi tiedosta korvauksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iltapäivälehden lukija kirjoitti:

Syylistyykö poliisi (tutkinnanjohtaja) rikokseen jos luovuttaa keskeneräisen esitutkinnan tietoja koravausta tai kestitystä vastaan iltapäivälehdille ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu