minkäläinen kone kannatta ostaa jos se olis tarkoitettu peli ja hyötykäyttöön?
Minkälainen kone kannattaa ostaa?
Seppo
2374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos tarkotat pelikäytöllä PELIKÄYTTÖÄ, niin muuten sama kokoonpano kuin Jarilla alapuolella, mutta...
Prosessori: Pentium4 2.4 GHz, 533 MHz muistiväylä.
Keskusmuisti: PC-333 512 Mt. XP -käyttis haukkaa niin paljon keskusmuistia, että 512 Mt ei ole yhtään liikaa pelikäytössä.
Näytönohjain: GeForce4 Ti 4200 tai ATI Radeon 9500 (ei näitä hitaampia 19" monitorille). Jos pelaat paljon (siis muuta kuin pasianssia) niin voit harkita ATI Radeon 9700 korttia.
Näyttö: mielellään 19" putki, joka kykenee 1280*960 resoluutiolla vähintään 85 hertsiin.
Hiiri: Logitech MX500. MX300:ssa liian vähän painikkeita pelikäyttöön. Jos tykkäät että peukalopainikkeen pitää olla hiiren alalaidassa, niin sitten Dual Optical. Itselläni ote hiirestä säilyy paremmin jos peukkupainike on alhaalla.
Compaq Pressario 6000
hinta 699€