Gallup: IVF ja alkionsiirrot

Jonottelija

Hei, teistä varmaankin aika moni on saanut onnellisen odotuksen alulle jollakin avustuksella. Kyselen niiltä, joilla alkioita siirrettiin IVF:ssä tai ICSI:ssä, että monennellako kerralla teillä raskaus tärppäsi? Itse olen jonossa hoitoon ja olen valmis kahden alkion siirtoon, mikäli sellaiset saadaan aikaiseksi.

5

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama

      no nyt on kyllä niin, että lukaisin tuossa äsken otsikon "keskoslapset" väärin ja luin "kaksoslapset", niin että ei tartte vastata =) Onnea kuitenkin teille ja pienille vauvoillenne, minä siirryn oikealle palstalle.

    • siirretty

      hoitokertoja oli 5 ja siirtoja niin monta(alkioita x 2), etten edes muista, niin vain kävi, ettei tärpännyt kertaakaan. Hoidot lopetettiin.

      • OLEN NIIN....

        Pahollani puolestasi.
        Koskaan ei kuitenkaan voi tietää, vaikka vielä tärppäisi.
        Koita ottaa rennosti ja NAUTI omasta-ajastasi.
        Et tiedäkään, kuinka kullanarvoista se on!!!!!!!
        PIDÄ HYVÄÄ HUOLTA ITSESTÄSI !!!!!!!!!


    • onnellinen odottaja

      Hei

      me yritimme varmaan kahdeksan vuotta, hoitokertoja oli monta ja kaksi ulkoista raskauden alkua. Olimme jo lopettamassa hoitoja kunnes VIIMEISISTÄ tärppäsi ja nyt sitten odotamme kaksosia ja kaikki mennyt hyvin...ehdottomasti odotuksen ja hoitojen arvoista. Itse hoidoista mielestäni tehdään vaikeampia kuin ne onkaan--itsellä ainakin kaikki sujui hyvin. Tottakai henkinen puoli kannattaa pitää kunnossa ja muistaa että hoitojen aikana on muutakin elämää!!

      Itse teimme selväksi että ollaan kahdestaan jos ei onnista ja elimme siis koko ajan. Mutta kyllä tämä on tunne mahtava--mutta olisimme eläneet onnellisen elämän myös kahdestaan!!

      Suruja, suuria suruja ja iloja hoidot ovat (itsellä IVF) mutta koskaan ei kannata luovuttaa jos tuntuu siltä. Mutta toki tunnen ystäviä, jotka ovat lopettaneet ne heti alkuun--itse en ollut valmis lopettamaan!!

      Onnea ja paljon positiivisia ajatuksia

    • Tyyne Järvelä

      Kaiken kaikkiaan hoidoisa meni yhdeksän vuotta. IVF tehtiin neljä, joista viimeiseen ICSI (siirtoihin päästiin kolme kertaa). Eka raskaus alkoi kolmen vuoden kuluttua, toinen tästä 1½ vuoden kuluttua. Se päätyi keskenmenoon. Kolmas raskaus saatiin alkamaan kolmannesta siirrosta sitten kaikkiaan jo yhdeksän vuoden kuluttua ja se päättyi täysiaikaisen lapsen syntymään.

      En kadu hoitojamme, mutta viimeisen siirron jälkeen oli mitta täynnä ja se tie kuljettu loppuun. Kolmanne lapsen saimme adoption kautta, meille seoli ehdottomasta hyvä ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      175
      10093
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      12
      9599
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      157
      8149
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      267
      7626
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      159
      6309
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      6017
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      63
      5850
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      100
      4912
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      18
      3992
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      59
      1652
    Aihe