digiboksit nytte vain onko vaan meillä yhteys poikki tai laite rikki, siis kaapeliverkossa?
toimiiko teillä
tyhmä kysymys
111255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
alvariinsa.Pitäiski nousta parrikaareille.Suomessa pakotetaan hommaamaan digipoksit ja kattomaan niillä pätkiviä ohjelmia.Ja vielä maksamaan tvlupia kanavista joita ei välttämättä halua kattoo.
Kyllä se telkku näkyy hyvin maksamattakin. Nimim. "Kokemusta on". Ja Tiki-Poksii ei ole ja saa nähä jos ees tulee meitin huushollihin.
Kannattaa ostaa kunnon boxi, niin näkyvyys parempi. Halvat pätkii vielä enemmän ja kokemusta on kyllä sekä ensin huonosta, sitten laadusta.
Kyllä laatu vaikuttaa mutta ei niin paljon nykypäivänä kuten esmes ennen vanhaan. Nykyään käytetään aika paljon samoja komponentteja laitteissa.
Eniten vaikutusta on dvb-t puolella, harava-antenni vastaanotossa. Sekin vielä että mitä korkeampi taajuus niin sitä huonommin läpäisee esteitä, seiniä. Sekin vielä että eri kohdissa huoneessa eri kanavapakettien vastaanotto vaihtelee.
Kannattaa tarkistaa kaapeliboksia käytettäessä että vaikka talo/taloyhtiö olisi digiajassa niin yleensä huono kuva/pätkiminen johtuu kaapelista boksin ja seinän välillä. Myöskin antennirasia kannattaa vaihtaa jos siihen tulee.
Ihan laadukas on kaiketi meidän digiboxi, FinnSatin tallentava malli. Pä-t-kii, p-ätk-ii, pät-ki-i...
Kyllä varmasti on laadukas. Mutta hintahan ei takaa laatua. Ominaisuudet kasvattavat hintaa rajusti ja kun tallentavat laatikot ovat vielä "uutuuksia" eikä niitä valmistajia vielä kovin paljoa ole eikä valmistajien malleja ole paljon, niin hintaa tuollaisille on 200 - 800€ asti. Laatuja on monenlaisia tuollakin hintahaarukalla.
Joku pärjää 200€ boksilla ja joku haluaa kalleimman. Kumpikin näistä ihmisistä pitää laitettansa "laadukkaana".
Vai, että hintaa on 200-800€? Mistähän olet bokseja käynyt katselemassa, jos tuollaisen hintahaarukan olet saanut? Antenniboksien hinnat ovat alkaen 50€ ja kaapeliboksit hiukan kalliimpia, ehkäpä alkaen 70€:sta. 200€ alkaa olemaan lähtöhinta tallentavalle digiboksille, jossa on kovalevy.
Suosittelen ehdottomasti hintoihin tarkemmin tutustumista ennenkuin alat digiboksia hommaamaan ;)
pelkästään tallentavista. Kannattaa lukea teksti ja ymmärtää se niin sitten voipi mennä oikein :)
Veikkaan että liian uutta teknologiaa tuo digitekniikka, hommaa ei ole kokeiltu laajassa mittakaavassa oikeen missään, suomalaiset on nyt tikipoksivalmistajien koekaneina, ei ihme jos laitteet reistailee.
P.S. Suosittelen kaikille lautapelejä, lukemista sekä makunsa mukaista askartelua tv:n töllöttämisen sijaan.
antennijohdot pois, ni alkaa toimimaan.
että olen sen huomannut että vaikka singnaalin voimakkuus on ainoastaan 8% (kaapelissa) niin kuvan laatu voi olla täydet 100%. Tämän olen todennut Humax-boksilla.