Yhdysrakenteinen salama

Siis kuka käyttää tuota salamaa oikeesti johonkin. Ainakin itseltä jää yleensä kuva ottamatta jos valo ei riitä. Täytevalona vois tietysti yrittää.
4544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

... käytän yhdysrakenteista salamaa laukaisemaan langattomasti muut salamat/salaman. Halutessaan siitä yhdysrakenteisesta saa tasoitusvaloa kameran suunnalta.

Äänestä

Yhden kerran on pitänyt ottaa käyttöön Nikonin D 100:ssa pikkusalama.

Kesken kuvauskeikan Nikonin SB-80DX-romu sanoi sopimuksensa irti.Eipä ollut kovin kivaa kuvata isossa kirkossa sen jälkeen...

Nyt keikalle lähdettäessä on parit digirungot ja salamat aina mukana.

Äänestä

Jos ei luule tarvitsevansa salamaa, mutta kuitenkin tulee tilanne, jossa valo ei riitä voi pikkusalama pelastaa tilanteen.
Törmäsin syksyllä kotimatkalla majavaan.
yllättävän hyvin riitti pikkusalama vaadittuun liki 10:n metriin aukolla 2,8.
Irtosalama ei olisi auttanut muuta kuin olisi voinut himmentää tai vähentää herkkyyttä.

Äänestä

Kyllä tota on tullu käytettyä paljon kun ei vielä ole varaa ollut kunnon valonpläjäyttäjään.
Kotona kun olen kuvaillut perhettä, niin ei siinä mitään aurinkoa avuksi tarvita. Myöskin "tuotekuvia" sillä on saanut ihan riittävän hyvin valaistua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salamasanteri kirjoitti:

Siis kuka käyttää tuota salamaa oikeesti johonkin. Ainakin itseltä jää yleensä kuva ottamatta jos valo ei riitä. Täytevalona vois tietysti yrittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu