Keväällä v.2007 taloyhtiöömme aiotaan tehdä käyttövesiputkiremontti. Ei hajuakaan kuinka paljon tälläinen tulee maksamaan asuntoa kohden.
Taloyhtiömme pienkerrostalo, jossa 18 asuntoa. Rakennusvuosi 1982. Oman asuntomme pinta-ala 75,5 m2. Mitähän tulee maksamaan?Help!!
Taloyhtiömme pienkerrostalo, jossa 18 asuntoa. Rakennusvuosi 1982. Oman asuntomme pinta-ala 75,5 m2. Mitähän tulee maksamaan?Help!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainoastaan vesiputkista eikä viemäreistä eikä kylpyhuoneita saneerata, niin ei se varmaan maksa kuin max 10t euroa, jos sitäkään. Riippuu siitä missä päin suomea asut.
mitään yksittäistä ohjearvoa ole, siihen vaikuttavat niin monet asiat, mutta suuruusluokka on 80-200€/m2, keskimäärin joku 120€/m2
käyttövesijohdot ja viemärit sekä kylppäriin vedeneristys, lämmityskaapeli lattiaan ja laatat lattiaan ja seiniin. Kustannus noin 160 €/m2 (v. 2004). Elementtihässäkkä Espoossa vm. -69, reilut 30 huoneistoa, ei vuokrattavia liike- yms. tiloja. Kokonaisremonttiaika 5 kk.