SAMPO TUHNUTTAA

Sampo tuhnuttaa myymällä pankkitoimintansa ennen asuntojen hintojen romahdusta ja roskalainojen kasvua. Hyvähän romahdusta on ennustaa kun omistaa maan suurimmaan kiinteistövälittäjän. Eettisesti hieman arvelluttavaa, mutta varmasti taloudellisesti oikein.
111153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

(danske bank a/s) ei ole mitään ammattitaitoa tutkia mitä osta..?
Eli siellä(kään) ei uskota mihinkään tuleviin ongelmiin pankkialalla.

Äänestä
  • Tämähän ENSIMMÄINEN ulkomainen pankki suomessa, noin niinkuin laajoja kansanjoukkoja ajatellen....syytä on tsekata asiat ja ainakin hajaannuttaa talletuksiaa, jos on yli 30000 talletuksia.

    Äänestä

  • Danske hajauttaa riskiään. Suomen asuntokuplahan on pikkiriikkinen Tanskaan verrattuna.

    Äänestä

  • poistua.... kirjoitti:

    Tämähän ENSIMMÄINEN ulkomainen pankki suomessa, noin niinkuin laajoja kansanjoukkoja ajatellen....syytä on tsekata asiat ja ainakin hajaannuttaa talletuksiaa, jos on yli 30000 talletuksia.

    ja laskea uudelleen, että monesko ulkomainen pankki tämä Suomessa olikaan...

    Äänestä

  • nordean omistuspohjaa kirjoitti:

    ja laskea uudelleen, että monesko ulkomainen pankki tämä Suomessa olikaan...

    rakennellaan.....sillä TOINEN VASTA on kyseessä.

    Äänestä

  • Tanskassa on asunnot ostettu aivan saman kaavan mukaan kuin mihin suomessa ollaan vasta menossa; velalla kun korot ovat alhaalla. Lisaksi DKK:lla ei ole minkaanlaista valuuttasuojaa verrattuna Euroon.
    Kopiksessa 50 nelion hikinen 100v vanha kerrostalokamppa maksaa 2 miljoonnaa DKK ja siita on luksus kaukana. Talla kun korot napsahtaa vahan ylospain niin Tanskassa se vasta rommaakin.

    On vain vauhtisokeus iskeny Danske Bankin paattajiin kotimarkkinoilla, ja nyt kerataan omaa kuplaa ja kunnolla ostamalla Sampo pankki.

    Äänestä

  • kuplauutisensa ja rommausteorinsa vaikka koivun kaarnasta jos sitä ei muualta saa. Tässä oli taas yksi säälittävä tapaus.

    Äänestä

  • Ei ole hienostunutta linkittää omaan avaukseen.

    Äänestä

  • hakee kirjoitti:

    kuplauutisensa ja rommausteorinsa vaikka koivun kaarnasta jos sitä ei muualta saa. Tässä oli taas yksi säälittävä tapaus.

    rahastuksen jälki-"höyryjä", aivan samoin kuin nokialaisten katoaminen tulotilastojen kärjestä.

    Ja suurille, miljoonaluokan vuosipalkoille on selvät syyt: ne loppuvat pian, mutta niillä elelee leveästi loppuiän.

    Eikö totta.

    brouhahhahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    Äänestä

13:01 - PÖRSSIT: Danske Bankin osake selvässä laskussa

Sampo Pankin ostavan Danske Bankin osake on ollut selvässä laskussa Kööpenhaminan pörssissä tänään. Kurssi oli vähän jälkeen keskipäivän Suomen aikaa pudonnut 5,4 prosenttia eilisestä päätöstasostaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karhunpoika kirjoitti:

Sampo tuhnuttaa myymällä pankkitoimintansa ennen asuntojen hintojen romahdusta ja roskalainojen kasvua. Hyvähän romahdusta on ennustaa kun omistaa maan suurimmaan kiinteistövälittäjän. Eettisesti hieman arvelluttavaa, mutta varmasti taloudellisesti oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu