Pariisista Choleihin

*vähän pihalla*

Mikähän olisi fiksuin ja tietysti mahdollisimman halpa tapa siirtyä Pariisin kentältä Chole - nimiseen kaupunkiin?
Tuo kyseenomainen välimatka on ymmärtääkseni melko pitkä ja kestää bussilla jotain nelisen tuntia (hinnasta ei ole tietoa). Ei liene siis järkevää käyttää välttämättä bussia, vai?

3

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Tarkoititko Cholet?

      Halvin vaihtoehto on yllättäen lentomatka Ryanairilla eikä lainkaan Pariisin kautta. Esim. seuraavan aikataulun mukaan:

      Tampere 11:20
      Lontoo Stansted 12:15
      ----vaihto----
      Lontoo Stansted 15:00
      Nantes 17:20

      Nantesista on sitten jo lyhyt matka Choletiin, noin 60 km (bussi/juna).

      Ja lentomatka on naurettavan halpa. Esim. nyt ostettuna tammikuulle (toki muulloinkin)
      Tampere - Lontoo väli (sisältäen verot) 10 euroa
      Lontoo - Nantes väli (veroineen) 10 puntaa (n. 15 euroa) -> koko matka 25 euroa lennot jotain 10 euroa bussi.
      Etkö usko, että näin halvalla (juuri nyt?) - tarkista www.ryanair.com

      Jos kuitenkin välttämättä haluat Pariisin kautta, niin TGV-junalla Pariisista (Montparnasse asemalta) Angersiin (St. Laud asemalle) --> junan vaihto, henkilöjuna vie sitten perille Choletiin.

      Aikatauluesimerkki:
      Paris Montparnasse 14:00 TGV 8833
      Angers St Laud    15:35
      ---------------------   
      Angers St Laud    15:59     H 59315   
      Cholet    Fr, 10.11.06 16:37

      (useita vaihtoehtoja)

      Mutta toki jos menet Pariisin kautta, pelkkä junamatka Pariisi - Cholet maksaa enemmän kuin lentomatka Lontoon kautta (junat n. 50 euroa).

      • pointti!

        Tämä on kyllä hyvä pointti, että valittuihin Ranskan kohteisiin pääsee joskus sujuvammin Lontoon kuin Pariisin kautta. Esimerkkina Biarritz (tuossa maan lounaisessa kolkassa, Atlantin rannikolla lähellä Espanjan rajaa, Pyreneet jne.). Ei millään (ainakaan edullisesti) Pariisin kautta. Ja sitten Ryanilta löysin puoli-ilmaiseksi: sama aamulento Suomesta kuten yllä ja jatkolento Biarritziin (lauantaisin klo 16:00 tai muutoin 14:15). Se oli loistava vaihtoehto - ainakin minulle!


      • niikuin myös
        pointti! kirjoitti:

        Tämä on kyllä hyvä pointti, että valittuihin Ranskan kohteisiin pääsee joskus sujuvammin Lontoon kuin Pariisin kautta. Esimerkkina Biarritz (tuossa maan lounaisessa kolkassa, Atlantin rannikolla lähellä Espanjan rajaa, Pyreneet jne.). Ei millään (ainakaan edullisesti) Pariisin kautta. Ja sitten Ryanilta löysin puoli-ilmaiseksi: sama aamulento Suomesta kuten yllä ja jatkolento Biarritziin (lauantaisin klo 16:00 tai muutoin 14:15). Se oli loistava vaihtoehto - ainakin minulle!

        Kuten myös Loiren laaksoon halvalla Ryanairilla, Tampereelta Stanstediin ja sitten Stansted-Tours (15€ edestakaisin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7533
    2. 102
      5447
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5007
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4394
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2793
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2367
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2324
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      54
      1918
    Aihe