Onkos tämä koiravero vähän niinkuin tv-lupa, että PITÄISI maksaa, mutta koska esim. tv-lupatarkastajaa ei tarvitse sisään päästää eikä näin ollen kukaan oikein pysty pakottamaan maksamaan niin sitä ei sit monet maksa...? Vai millainen valvonta-/seurantakäytäntö tämän koiraveron kanssa oikein on?
valvotaanko
7
1495
Vastaukset
- Sillä sipuli
Kun lukee näitä veronkiertoviestejä, niin ainakin minun mielestäni pitäisi valvoa, ja tarkasti. Kiertäjille kovat rapsut ja ikuinen eläimenpitokielto, niin eiköhän kuri palaannu.
- sämpylä
joissakin kunnissa ostetaan rekisteröintitiedot ja tarkistetaan kuulemma niiden perusteella. Muutoin toimii rehellisyyden ja naapurikateuden ehdoilla.
Kannattaa muistaa, että jos koiran olemassaolo jossain vaiheessa paljastuu niin kuten muissakin veroissa se peritään kaksin tai kolminkertaisena korkoineen koko koiran elämän ajalta kerralla.
Itse vastustan koiraveroa koska muistakaan lemmikeistä ei sitä makseta. Meillä vaikk akaupunkialueella asummekin ei tule yhteiskunnalle mitään kuluja koirasta eikä se saa mitään palvelujakaan. Koirapuisto on tulossa, mutta en sinne asti koiran kanssa autolla vartavasten lähde menemään ja uimapaikka on samoin niin kaukana, että omatoimisesti on etsitty parempi lähellä oleva paikka josta pulahtaa veteen.
Jos veroa perustellaan jätöksillä niin sama juttu hevosilel ja roimasti isompana onhan niiden paskakin suurempi ja keskellä tietä.. Muulla perusteella en voi ymmärtää miten kissat sun muut pääsee juoksemaan toisten nurkissa ilman mitään maksua.- sämpylä
niin ja se lupatarkastaja varmasti saa virkaapua poliisilta jos et sisään päästä joten siinä tulee ainoastaan viivytystaktiikka..
- kallebal....
sämpylä kirjoitti:
niin ja se lupatarkastaja varmasti saa virkaapua poliisilta jos et sisään päästä joten siinä tulee ainoastaan viivytystaktiikka..
Tämä nyt on aivan ohi aiheen, mutta kumminkin..
TV-lupa tarkastaja ei tarvitse laskea sisällä jos ei halua, jos se tulee väkisin soita poliisit ne hakevat kyllä hänet pois ja voit nostaa syytteen häntä vastaan.. Tämä kyseinen tarkastaja taas ei saa minkään laista virka apua poliiseilta, ja jos näin väittää valhetelee ja vaikka tulisikin poliisien kanssa niin entä sitten, eivät nekään saa tulla väkisin sisälle ja koti etsintään eivät lupaa saa sillä se vaatiisi että olisit syylistynyt rikokseen josta vähimmäis tuomio olisi 6kk vankeutta, enkä ole kuullut kenenkään vankilaan joutuneen tv-luvan maksamatta jättämisen takia..
Että näin, pakko kyllä vielä todeta että itse kyllä maksan tv-lupani ja koira veroni Vaikka molemmissa tapauksissa en tunnu saavan rahoilleni minkään laista vastinetta!
- sitten kun
itse olen ainoa koiran omistaja papereissa, mutta koira ei kuitenkaan ole minulla täällä, missä sitä koiraveroa pitää maksaa, vaan todellakin tyttärelläni (on "tyttäreni" koira) ihan toisessa kapungissa, missä ei ole ollut kuulema koiraveroa pitkään aikaan. ihan rauhassa saavat tulla ovikelloa pimpottelemaan ja tarkistelemaan...
- tikku
ihan tyhmä juttu tämä koira vero. sitä kuulemma maksetaan kun koirasta tulee kaupungille niin paljon kustannuksia. ja paskat. en itse sitä todellakaan maksa. ihan turhaa rahastusta. Lupaan maksaa sitä heti kun koirille tulee jotai vastikettakin siihen.esim. ilmainen lääkärin tarkistus tai jotai. en tarkoita että koiran leikkaukset olisivat ilmaisia mutta jonkin lainen lääkärintarkistus olisi paikallaan vaikka yhen kerran 4vuodessa. yksikään ystäväni ja lähes jokaisella on koira ja niitä on paljon ei todellakaan maksa veroa.
- siitä hyötyy
on katteeliset naapurit ja tietysti verottaja. kun on niin kivoja naapureit että ilmottaa koirat ja televisiot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site555902Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714735Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41319En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229